Za natarczywe nękanie SMS-ami do więzienia

GazetaPrawna.pl 25-11-2010, 14:20

Ofiara stalkingu sama zadecyduje o ściganiu swojego prześladowcy. Osoba, która dopuści się nękania na tle emocjonalnym, trafi do więzienia na trzy lata.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości stalking może dotyczyć nawet trzech milionów Polaków. Zachowania potencjalnych stalkerów mogą mieć różne skutki – od zabawnych po dramatyczne. Tylko na przełomie ostatnich tygodni sąd skazał na rok prac społecznych kompozytora, który wysyłał żonie SMS-y z cytatami utworów muzycznych. Sąd Rejonowy w Łodzi uznał fragmenty piosenki popularnego zespołu Lady Pank oraz utwory autorstwa mężczyzny za groźby. Nagie fotografie osiemnastolatki za pomocą poczty elektronicznej rozpowszechniał z kolei mieszkaniec Słubic. Policja zatrzymała mężczyznę w zeszłym miesiącu po otrzymaniu zgłoszenia od poszkodowanej. Mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia.

Zgodnie z nowymi przepisami osoba, która dopuści się nękania na tle emocjonalnym, trafi do więzienia na trzy lata. Stalkingiem będą nazywane powtarzające się czynności polegające np. na wysyłaniu SMS-ów, e-maili, rozpowszechnianiu oszczerstw i plotek oraz wykonywaniu głuchych telefonów. Zgodnie z nowelizacją takie zachowanie musi wywoływać u ofiary poczucie dyskomfortu psychicznego – strach, problemy natury emocjonalnej lub objawy rozkojarzenia. Nie zawsze prześladowca musi postępować złośliwie, jego działanie może być skutkiem obsesyjnej miłości. Jeżeli następstwem zachowania stalkera będzie targnięcie się na własne życie pokrzywdzonego, sprawca trafi do więzienia nawet na 10 lat.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Stalking: Za natarczywe nękanie SMS-ami do więzienia

Iwona Aleksandrzak

gazeta prawna


Następny artykuł » zamknij

Pecety ocalą zabytki?

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag stalkingtag prawo karnetag nękanie
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031