Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Za błąd urzędnik zapłaci nawet 12 pensji kary

GazetaPrawna.pl 08-04-2010, 08:20

Sejm chce obarczyć urzędników odpowiedzialnością finansową za podejmowanie błędnych decyzji. Wydanie bezprawnej decyzji ma kosztować urzędnika państwowego nawet równowartość rocznej pensji. Szefowi urzędu, jeśli nie zawiadomi prokuratury o konieczności wszczęcia postępowania przeciw swojemu podwładnemu, grozić będzie nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

– W czwartek odbędzie się w podkomisji głosowanie nad proponowanymi zmianami. Sejm może uchwalić tę ustawę w ciągu najbliższych dwóch miesięcy – mówi przewodniczący podkomisji poseł Marek Wójcik.

Dziś poszkodowany bezprawną decyzją urzędników nie jest bezbronny. Przepisy pozwalają na domaganie się odszkodowania od Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

– Za wydanie bezprawnej decyzji przewidziana jest odpowiedzialność dyscyplinarna lub porządkowa. Jeśli stwierdzi się winę nieumyślną urzędnika, ponosi on odpowiedzialność do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia – mówi w rozmowie z „DGP” dyrektor Instytutu Nauk o Państwie i Prawie Uniwersytetu Warszawskiego Hubert Izdebski.

Zdaniem posłów to jednak za mało. Urzędnik zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa. Jednak już dziś urzędnicy obawiają się paraliżu prac w urzędach, gdyż zagrożenie karą może powodować wzrost asekuracji przy podejmowaniu decyzji.

– Oznacza to usztywnienie formalizmu, z drugiej zaś strony świadome wydłużanie procesu decyzyjnego poprzez rozmydlanie indywidualnej odpowiedzialności – prognozuje Jarosław Kapsa z UM Częstochowy.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Za błąd urzędnik zapłaci nawet 12 pensji kary

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *