Wystartowała trzecia edycja konkursu e-Pionier dla programistów rozwiązujących problemy społeczne

09-07-2019, 15:46

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło nabór do konkursu w ramach programu e-Pionier. Twórcy projektów B+R wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) powalczą o dofinansowanie w wysokości 25 mln zł.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Konkurs e-Pionier to inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, agencji wykonawczej ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jego celem jest wsparcie utalentowanych programistów w realizacji pomysłów rozwiązujących istotne problemy społeczne i gospodarcze. Dzięki wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych mają one szansę stanowić przełom w podnoszeniu jakości życia obywateli. 

Gdy problem tworzy rynek 

Konkurs e-Pionier realizowany jest w formule zamówień przedkomercyjnych (PCP – ang. pre-commercial procurement). Oznacza to, że podmiot zamawiający określa konkretny problem, na który nie ma dostępnego na rynku rozwiązania. Nowością w trzeciej edycji e-Pioniera jest rozszerzenie katalogu podmiotów mogących zgłaszać problemy społeczno-gospodarcze. Zamawiającym mogą być instytucje sektora publicznego i podmioty działające prospołecznie (fundacje, stowarzyszenia, podmioty komercyjne). NCBR zatem nie tylko przekazuje środki na jego rozwiązanie, ale równocześnie stymuluje rozwój nowych technologii służących społeczeństwu.

Dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR, informuje, że w dwóch poprzednich edycjach konkursu e-Pionier na wsparcie ponad 400 programistów z interdyscyplinarnych zespołów przeznaczono blisko 81 mln zł. Najnowsze dane wskazują, że pracują oni nad rozwiązaniami około 40 problemów. 

W praktyce Centrum wyłania wyspecjalizowane podmioty, tzw. akceleratory, które kojarzą instytucje publiczne z zespołami interdyscyplinarnymi, mającymi kompetencje, by osiągnąć sukces. Akceleratory pomagają zweryfikować najciekawsze projekty pod kątem technologicznym i biznesowym, a następnie wspierają ich rozwój. 

W trzeciej edycji konkursu akceleratory powalczą o 25 mln zł na rozwój najciekawszych i najbardziej obiecujących projektów. Dodatkowo, zespoły programistów uzyskają wsparcie na weryfikację technologiczną i biznesową swoich pomysłów, doradztwo w zakresie technologii, designu, prawa własności intelektualnej, a nawet mentoringu i rozwoju kompetencji poprzez warsztaty, seminaria czy wizyty studyjne.

Cyfrowe rozwiązania podnoszą komfort życia

Poprzednie edycje konkursu e-Pionier pozwoliły rozpocząć prace m.in. nad: urządzeniem do pomiaru jakości powietrza atmosferycznego pod kątem zawartości pyłu zawieszonego PM10 (problem zgłoszony przez Gminę Rumia), platformą do pionowego lądowania dronów na nierównym bądź pozostającym w ruchu obiekcie (Centrum Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie) czy oprogramowaniem pozwalającym personelowi na oddziałach SOR i Intensywnej Terapii na komunikację pozawerbalną z pacjentami (Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku).

Nabór do konkursu potrwa do 30 sierpnia 2019 r. (do godz. 16:00). Więcej informacji o e-Pionier dostępnych jest na stronie NCBR.

Źródło: NCBR


Następny artykuł » zamknij

Czego pragną programiści?


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution

  
znajdź w serwisie

RSS  pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.