Wystarczy kupić nowy samochód, aby podpaść i narazić się na kontrolę fiskusa, czyli jak donoszą Polacy...

21-02-2020, 11:20

Średnio 60 skarg dziennie wpływa do urzędów skarbowych lub przez Krajowy Telefon Interwencyjny – wynika z danych pozyskanych przez Bankier.pl. Polacy donoszą na sąsiadów, pracodawców, kontrahentów czy wynajmujących mieszkanie.

Według danych zebranych przez Bankier.pl średnia liczba donosów składanych w województwach waha się od tysiąca do niemal 4 tysięcy rocznie. Najwięcej, bo ponad 3 tys. w raptem 9 miesięcy ubiegłego roku, złożyli mieszkańcy pomorskiego, najmniej, niespełna tysiąc, świętokrzyskiego.

Polacy najczęściej donoszą o naruszeniu przepisów prawa podatkowego, niezgodnych z przepisami działaniach pracodawców, niewystawianiu faktur lub wystawianiu tzw. pustych faktur, niewydaniu paragonu fiskalnego, nielegalnej sprzedaży czy nieprzekazaniu pracownikowi informacji PIT. Jednak lista powodów, za które fiskus może zlecić kontrolę, jest znacznie dłuższa.

- Wszystkie donosy są poddawane analizie. Informacje o nieprawidłowościach zawarte w donosach potwierdzają się tylko w niewielkim stopniu. Znaczna ich część wynika z wewnętrznych konfliktów pomiędzy podatnikami lub konkurencją – mówi dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Leszek Bielecki w rozmowie z Bankier.pl.

Skargę można złożyć listownie, drogą elektroniczną lub osobiście. Informacja zewnętrzna powinna zawierać dowody, które pozwolą organowi podatkowemu na weryfikację oskarżeń.

jak donoszą Polacy

Więcej w Bankier.pl w artykule Polak Polakowi donosicielem. Średnio składamy 60 skarg dziennie


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag urząd skarbowytag donosytag donosicielstwo
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930