Wynik mistrzostw świata w siatkówce może zostać unieważniony? Uwaga na nowy facebookowy przekręt

22-09-2014, 15:36

Naciągacze sięgnęli po kolejny temat mogący zyskać popularność w sieci, byleby jak najwięcej zarobić na nieostrożnych użytkownikach Facebooka.

Oszuści wykorzystujący łatwowierność i zaciekawienie internautów nie próżnują. Półtora tygodnia temu ostrzegaliśmy przed nową falą wymuszeń „lajków” - na tablicach naszych facebookowych znajomych mogliśmy wtedy zobaczyć wiadomość o tym, że Rosja dokonała agresji na Polskę. Nieco wcześniej naciągacze straszyli wirusem Ebola, który rzekomo pojawił się już w naszym kraju.

Teraz - w obliczu wygranej polskich siatkarzy w mistrzostwach świata - nie mogło na Facebooku zabraknąć fałszywych informacji nawiązujących do tego wydarzenia. Jeden z Czytelników Dziennika Internautów podesłał nam przykład takiej wiadomości:

Scam na Facebooku

Kliknięcie w link widniejący na tablicach ofiar tego przekrętu prowadzi do fałszywego serwisu informacyjnego - w tym przypadku mamy do czynienia ze stroną informacje-codzienne.pl, ale na pewno pojawią się też inne o podobnych nazwach. Aby zapoznać się z linkowanym materiałem, użytkownik jest proszony o podanie numeru telefonu i wpisanie kodu wysłanego mu SMS-em.

Choć media wielokrotnie ostrzegały przed oszustwami tego typu, wciąż nie wszyscy wiedzą, że wykonanie powyższych poleceń jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na otrzymywanie biuletynu SMS, za który będziemy płacić aż do momentu wypisania się z subskrypcji, co nie jest łatwe. W niektórych przypadkach jedynym wyjściem może być zablokowanie usług premium przez operatora.

Dodatkowo na facebookowym profilu pechowego użytkownika zostanie opublikowana fałszywa wiadomość o możliwej powtórce finału MŚ, wabiąca w pułapkę kolejne osoby. Jeśli zauważysz podejrzany link na tablicach swoich znajomych, nie wahaj się więc ostrzec ich przed zagrożeniem.

Czytaj także: Nie daj się nabrać na nowy sposób naciągania na płatne subskrypcje SMS


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy