Wynajem ładowarek teleskopowych i wózków widłowych - czy to się opłaca?

04-03-2021, 18:23

Bez względu na to czy jesteś właścicielem dużego przedsiębiorstwa, zatrudniającego dziesiątki czy setki pracowników lub też małej kilkuosobowej rodzinnej firmy, warto abyś poznał sposoby, dzięki którym Twoja firma będzie mogła działać sprawniej i szybciej przy niewielkim nakładzie kosztów. Mowa tu oczywiście o rozwiązaniu jakim jest wynajem ładowarek lub widlaków.

W poniższym artykule odpowiemy na pytania:

 • dla kogo i kiedy wynajem ładowarek teleskopowych oraz wózków widłowych jest opłacalny,
 • kto może skorzystać z opcji wynajmu urządzeń,
 • jakie są zazwyczaj warunki wypożyczenia maszyn,
 • oraz od czego zależy cena wynajęcia konkretnego pojazdu.

Kiedy opłaca się wynająć ładowarkę teleskopową lub wózek widłowy?

Ładowarki teleskopowe to urządzenia, które doskonale sprawdzają się w branży budowlanej do unoszenia i transportowania ciężkich ładunków. Z pomocy wózków widłowych korzysta się z kolei głównie w różnego rodzaju magazynach, gdzie zajmują się przewożeniem i składowaniem palet. W obydwu przypadkach wykorzystanie tego typu urządzeń przyśpiesza prace transportowe oraz umożliwia przewiezienie wielkogabarytowych ładunków na mniejsze lub większe odległości.

Dla kogo wynajem sprzętów jest najlepszym rozwiązaniem? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka:

 • wynajem ładowarek czy wózków jest dobrym sposobem na pozyskanie sprzętu w firmach, których nie stać na jego zakup, gdyż nie posiadają wystarczającej ilości gotówki lub zdolności kredytowej.
 • wypożyczenie sprzętu to również dobry pomysł w przypadku przedsiębiorstw, które maszyn potrzebują jedynie sezonowo. Dzięki temu nie muszą dbać o koszty ich utrzymania przez resztę roku.
 • zdarzają się też nagłe przypadki, gdy sprzęt potrzebny jest jednorazowo, a najlepiej w opcji wynajmu wraz operatorem. W takich przypadkach wynajęcie maszyny jest wręcz konieczne, a jej zakup byłby całkowicie nieuzasadniony.

kiedy opłaca się wynająć ładowarkę teleskopową

Kto może wynająć wózek widłowy lub inne urządzenie?

Nie trzeba posiadać uprawnień, by móc wynająć wózek podnośnikowy. Będąc właścicielem firmy możesz wynajmować urządzenie czy nawet urządzenia, które obsługiwać będą w firmie Twoi pracownicy. Ważne jest, aby oni jednak koniecznie posiadali uprawnienia UDT na operowanie konkretnymi pojazdami.

Do wynajęcia ładowarki teleskopowej czy wózka widłowego konieczne jest ukończone 18 lat, posiadanie dowodu osobistego oraz pełnej zdolności prawnej.

Warunki wypożyczenia urządzeń

Podpisując umowę na wynajem ładowarki teleskopowej lub wózka widłowego zazwyczaj z góry określa się:

 • czas wynajmu (może to być wynajem długoterminowy - nawet na kilka lat lub krótkoterminowy - na kilka dni)
 • sposób płatności,
 • a także dodatkowe obowiązki - zarówno wynajmującego, jak i punktu wynajmu (odpowiedzialność za naprawy, przeglądy, usuwanie usterek itd.).

Umowa stanowi konieczny warunek wypożyczenia jakiegokolwiek urządzenia. A zawarte w niej zapisy podstawę do dochodzenia ewentualnych roszczeń prawnych w przypadku niedotrzymania warunków wynajmu.

Jaki jest koszt wynajmu ładowarki teleskopowej / wózka widłowego?

jaki jest koszt wynajmku ładowarki teleskopowej

Koszt wynajmu urządzeń podnośnikowych może wynosić już od kilkudziesięciu złotych dziennie. Jednak na jego ostateczny kształt wpływ ma sporo czynników. Należą do nich między innymi:

 • określony w umowie okres najmu (maszyny wypożyczane na dłuższy okres mają niższą stawkę dzienną),
 • typ i model wypożyczanego urządzenia (jak łatwo się domyślić, wynajem wózka widłowego czy wózka paletowego elektrycznego będzie wiązać się z mniejszym wydatkiem niż w przypadku wynajmu podnośnika koszowego, nożycowego czy ładowarki teleskopowej).
 • stan techniczny i rok produkcji urządzeń (w przypadku urządzeń nearly new - czyli prawie nowych, cena wypożyczenia bywa odrobinę wyższa).

Ponadto wiele zależy od wypożyczalni, z którą podpisuje się umowę i od jej konkurencyjności na danym terenie (w mieście czy województwie). A także od dodatkowych udogodnień, jak np. możliwość dostarczenia wynajmowanego sprzętu pod wskazane miejsce.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: