Wykradli dane ponad 30 tysięcy osób korzystających z medycznej marihuany

27-01-2020, 20:18

Ponad 30 tysięcy rekordów wrażliwych danych pacjentów aptek wyciekło z niezabezpieczonego serwera platformy THSuite, która odpowiada za obsługę punktów medycznych zajmujących się legalną sprzedażą marihuany. Naruszone zostały imiona, numery telefonów, adresy e-mail, daty urodzenia, a także dane dotyczące ubezpieczenia klientów i pacjentów punktów sprzedaży konopi indyjskich.

Do odkrycia doszło pod koniec grudnia, ale dopiero teraz naruszenie danych osób korzystających z medycznej marihuany w USA wyszło na światło dzienne. Według Mateusza Piątka z firmy Safetica tego typu sytuacji można było uniknąć. - Regularne przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa za pomocą specjalistycznych narzędzi, które są w stanie pokazać, gdzie dokładnie znajdują się dane wrażliwe w środowisku, pozwoliłoby uniknąć tego typu sytuacji. Wynik takiego audytu powinien być sygnałem dla administratorów, aby odpowiednio zabezpieczyli te dane przed potencjalnym wyciekiem. Jednakże w opisywanym przypadku sprawa została zbagatelizowana, dane nie zostały należycie zabezpieczone, dlatego mogły i zostały wykradzione - komentuje Piątek.

Wyciek danych może prowadzić do kradzieży tożsamości

Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET, zauważa, że wycieki danych generują ryzyko kradzieży tożsamości osób, których dane zostały naruszone. - W dzisiejszych czasach nie ma miesiąca, w którym nie doszłoby do wycieku danych. Wystarczy przypomnieć głośne sprawy z zeszłego roku dotyczące Facebooka, Canvy, Fortnite’a czy Gearbest. Tego typu incydenty rodzą ryzyko kradzieży tożsamości osób, których dane zostały naruszone. Dotyczy to zarówno podstawowych danych (imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu) jak i tych płatniczych czy randkowych – tłumaczy Sadkowski.

Czy jesteśmy w stanie ochronić swoją tożsamość w takiej sytuacji?

Według eksperta z ESET - nie. Możemy za to wdrożyć środki zaradcze:

  1. Skorzystaj ze strony haveibeenpwned.com, która pokazuje, czy któreś konto powiązane z Twoim adresem e-mail zostało naruszone podczas wycieków danych.
  2. Korzystaj ze skomplikowanych, unikalnych haseł. W przypadku wycieku danych unikalne hasło gwarantuje, że nie zostanie wykorzystane w innych serwisach przez atakujących .
  3. Uważaj, jakie dane zostawiasz w serwisach, z których korzystasz. Jeśli nie jest wymagane podpinanie karty płatniczej w e-sklepie – nie rób tego. Nie podawaj również danych, które nie są wymagane.

W ten sposób możemy zminimalizować ryzyko kradzieży naszych danych i zapobiegać dalszym jej konsekwencjom.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930