Wolne Lektury przypominają powstańczą historię Warszawy

13-05-2019, 17:54

W 2018 roku, w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego, pisarz Radosław Wiśniewski odtwarzał wydarzenia, jakie miały miejsce tego samego dnia i miesiąca, ale w 1944 roku. Te zapiski złożyły się na książkę „Palimpsest Powstanie”, która zostanie opublikowana przez bibliotekę Wolne Lektury w 75. rocznicę wydarzeń.

Opowieść Radosława Wiśniewskiego ma charakter wielowątkowy: na fakty stara się patrzeć z wielu punktów widzenia, oddając głos ludziom o różnych biografiach, wrażliwości i poglądach.

Wynikiem „literackiej medytacji” jest książka poruszająca, wartka i – co zaskakujące, gdy bierze się pod uwagę to, jak wiele o Powstaniu napisano – nowatorska i trafiająca do serca współczesnego czytelnika. „Palimpsest Powstanie” zostanie wydany po raz pierwszy. Tekst uzupełnią ilustracje stworzone przez Tomasza Bohajedyna. Projekt współfinansuje  m.st. Warszawa.

Radosław Wiśniewski to poeta, krytyk literacki; współzałożyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Red.” (2006-2012). Autor sześciu samodzielnych i dwóch wydanych wspólnie z Dariuszem Pado książek poetyckich. Współzałożyciel i aktywny członek działającej w Brzegu grupy poetyckiej Stowarzyszenie Żywych Poetów. Był jednym z głównych twórców artzinu „BregArt”, współpracownikiem pisma „Undergrunt”. W latach 2000-2001 naczelny i jedyny redaktor „Informatora Kulturalnego Opolszczyzny”. Jest laureatem wielu nagród literackich, między innymi Literackiej Nagrody Młodych im. Marka Jodłowskiego (1999), Ogólnopolskiej Literackiej Nagrody Młodych warszawskiego oddziału ZLP (1999), a także Nagrodą Marszałka Województwa Opolskiego dla animatorów kultury (2008).

Źródło: Fundacja Nowoczesna Polska


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella

Warto przeczytać:

    
  znajdź w serwisie


  RSS - Wywiad
  Wywiad  
  RSS - Interwencje
  RSS - Porady
  Porady  
  RSS - Listy
  Listy