Wlk. Brytania: zakaz dla Manhunt 2 zniesiony

11-12-2007, 23:46

Brutalna gra, w której wcielamy się w rolę naukowca-psychopaty, będzie jednak dostępna na rynku Wielkiej Brytanii. Producent tytułu, Rockstar Games, wygrał z cenzorami przed tamtejszym Filmowym Komitetem Apelacyjnym (VAC).

Brytyjska Rada Klasyfikacji Filmów (BBFC) zakazała sprzedaży tytułu na lokalnym rynku w czerwcu br. - dzień później podobną decyzję podjął jej irlandzki odpowiednik.

W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, iż gra cechuje się wysokim stopniem brutalności i znieczulicy, gdzie zachęca się do "intuicyjnego zabijania bez żadnej litości". BBFC byłaby skłonna dopuścić produkt po usunięciu najbardziej drastycznych scen, ale ogólny charakter produktu sprawia, iż zabieg ten jest niemożliwy do przeprowadzenia.

Był to drugi taki przypadek w historii. W 1997 zakazano sprzedaży gry Carmageddon, który jednak zniesiono po dokonaniu kilku modyfikacji.

Zakaz sprzedaży na tak ważnym rynku wiązałby się z dużymi stratami dla producenta. Rockstar Games postanowił więc odwołać się od decyzji - okazuje się, że skutecznie. VAC uchylił postanowienie BBFC, a pełne uzasadnienie swego kroku ma opublikować w nadchodzących dniach. Gra będzie mogła być sprzedawana osobom "od 18 lat".

Rockstar już zapowiedział rychłe rozpoczęcie działań promocyjnych związanych z wprowadzeniem tytułu do brytyjskich sklepów. Tymczasem BBFC zapowiada, że dopiero po zapoznaniu się z pełnym stanowiskiem VAC podjęta zostanie decyzja w sprawie dalszych działań.

Wprowadzanie gry na inne rynki również nie odbyło się bez problemów. Produkt musiał zostać ocenzurowany m.in. we Włoszech, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. Na tym ostatnim rynku gra weszła z tego powodu ze sporym opóźnieniem. W zeszłym miesiącu odkryto, iż wersja dla PSP nadal zawiera wycięte elementy, co wywołało kolejne zamieszanie wokół producenta.

Źródło: Yahoo, GBase
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy