Wirus WannaCry żąda kolejnych ofiar

24-08-2018, 18:34

Niesławny ransomware WannaCry znów atakuje. Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, która zgłosiła szkodliwy incydent w swoich zakładach, potwierdziła, że wirus zaatakował jej systemy.

Informacja o WannaCry po raz pierwszy pojawiła się na pierwszych stronach gazet w maju zeszłego roku, kiedy to podano, że rzekomo wirus został wypuszczony przez północnokoreańskich cyberprzestępców, by siać spustoszenie wszędzie tam, gdzie szkodliwe oprogramowanie mogło znaleźć wrażliwe systemy - zwykle nieaktualne instalacje systemu Windows. Oprogramowanie ransomware szyfruje dane na zainfekowanych komputerach i rozprzestrzenia się na boki, żądając okupu od ofiar, które chcą odzyskać dane.

Podczas awarii NSA i wycieku danych, oprogramowanie rozprzestrzeniło się globalnie w ciągu kilku godzin i zainfekowało szpitale, zakłady użyteczności publicznej, firmy transportowe i inne organizacje.

Zanim działanie szkodliwego oprogramowania zostało ostatecznie stłumione, szkody osiągnęły miliony, a następnie miliardy dol., ponieważ ofiary oceniły stopień zniszczenia, wliczając szkody na reputacji i utraconych interesów.

Infekcja odrodziła się w TSMC- jednym z największych dostawców chipów Apple. Firma ogłosiła w ostatnim czasie, że "epidemia wirusów" miała miejsce podczas instalacji oprogramowania dla nowego narzędzia. WannaCry zmusił TSMC do zamknięcia ważnych zakładów - producentów chipów w Tainan, Hsinchu i Taichung. Podobno wariant wirusa, rozprzestrzeniający się po całej infrastrukturze, nie wymaga okupu. I choć wielu spekulowało, że zawieszenie operacji TSMC opóźni wysyłkę iPhone'a w tym roku, analitycy, cytowani przez Bloomberg twierdzą, że wpływ na funkcjonowanie Apple będzie minimalny.

Źródło: BitDefender


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31