Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Windows 8 pojawi się w 2012 roku?

26-10-2010, 12:08

Przygotowanie kolejnej wersji Windowsa może zająć jeszcze 2 lata. Tak wynika z informacji, jaka pojawiła się na holenderskiej stronie Microsoftu. Można to uznać za potwierdzenie, że tym razem Microsoft nie będzie ryzykował z długim odstępem czasu pomiędzy wersjami systemu.

Na holenderskim blogu Microsoftu pojawiła się wzmianka o tym, że Microsoft pracuje nad kolejną wersją Windowsa (Windows 8) i może się ona pojawić za dwa lata. Informacja ta już zniknęła z blogowego wpisu, ale została zauważona przez blogerów i wywołała wiele komentarzy (wspomina o niej m.in. Ina Fried z CNET w tekście pt. Microsoft says Windows 8 roughly two years away).

Czy jest w tym coś specjalnego? I tak, i nie. Trzyletni odstęp pomiędzy wersjami Windowsa jest właściwie wypróbowany (tak było między wersjami 95, 98, XP). Pięcioletni odstęp pomiędzy Windows XP i Windows Vista był zbyt długi - konkurencja zrobiła duże postępy, a dodatkowo Windows Vista okazał się produktem dalekim od ideału. Windows 7 pojawił się ponad 2 lata później, ale szybkie wydanie było konieczne - Microsoft musiał poprawić wizerunek Windowsa po nieudanym produkcie, jakim była Vista.

>>> Czytaj: Przeciek: Windows 8 będzie miał smak jabłuszka(?)

Microsoft mógłby znów odczuć pokusę, aby wstrzymać się z wydaniem Windows 8. Powód? Windows 7 jest naprawdę udany i sprzedaje się dobrze. Kilka dni temu z okazji pierwszych urodzin Windows 7 Microsoft ogłosił, że sprzedał ponad 240 mln licencji. Żaden system Microsoftu nie sprzedawał się tak dobrze w czasie pierwszego roku.

Windows 8 może podtrzymać dobre wrażenie zrobione przez Windows 7 lub może je zniszczyć. Szef Microsoftu Steve Ballmer najwyraźniej zdaje sobie z tego sprawę. W czasie spotkania Gartner Symposium zadano mu pytanie o najryzykowniejsze przedsięwzięcie Microsoftu oprócz cloud computingu. Ballmer odpowiedział: "Eeee... następne wydanie Windowsa". Odpowiedź ta zdziwiła wiele osób, ale przecież Windows to najważniejszy produkt Microsoftu i jego wydania mają duży wpływ na wyniki firmy.

Są też powody, aby pospieszyć się z wydaniem Windows 8. Produkty takie, jak iPhone i iPad, zwróciły uwagę użytkowników na rozwiązania Apple. Firma ta zaprezentowała już nowy system Mac OS X Lion, który przeniesienie na komputery niektóre doświadczenia ze smartfonów (np. sklep z aplikacjami).

Windows 8 też może mieć sklep z aplikacjami i może być bardziej zbliżony do rozwiązań Apple. Tak wynika z prezentacji Microsoftu, która wyciekła w czerwcu br. Windows 8 ma też wspierać technologie 3D na różnych platformach. Wielu komentatorów spodziewa się, że dzięki Windows 8 użytkownicy komputerów będą mogli korzystać z Kinect - rozwiązania Microsoftu do sterowania za pomocą ruchów ciała. Oczywiście to wszystko dostaniemy, o ile nie nastąpi spodziewany w 2012 r. koniec świata ;-)

>>> Czytaj: Rok 2012 - NASA zapewnia: świat się nie skończy (wideo)


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik