Windows 8 bez domyślnego wsparcia dla DVD

07-05-2012, 13:02

Nowa wersja flagowego systemu Microsoftu nie odtworzy krążków DVD bez instalacji zewnętrznego oprogramowania - przyznał amerykański koncern. Na rynku nie brakuje jednak darmowych narzędzi, które sobie z tym radzą.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Microsoft poinformował na swoich stronach, że ze względu na opłaty licencyjne domyślne wsparcie dla odtwarzania popularnych dysków DVD zniknie z Windowsa. 

Czytaj także: Microsoft chce oczyścić Windows Phone Marketplace

- Jeśli mamy domyślną możliwość odtwarzania płyt DVD, jak na przykład w Windows 7, nie ma możliwości sprawdzenia, czy na danym komputerze kiedykolwiek zostanie odtworzony tego typu dysk, jednak wciąż trzeba uiścić za to opłatę - tłumaczy na swojej stronie Microsoft. Problemem jest również sposób naliczania opłat licencyjnych.

Gigant z Redmond nie może na przykład zaoferować dodatkowej funkcji odtwarzania DVD tylko zainteresowanym użytkownikom Windowsa. Microsoft zapewnia, że do tej pory stawiany był przed trudnym wyborem "dla wszystkich albo dla nikogo". W dobie szybkiego dostępu do wideo w sieci postanowiono wybrać ten drugi wariant.

Windows 8, który dostępny będzie wyłącznie w trzech edycjach, możemy jednak szybko wyposażyć w funkcję odtwarzania nośników DVD. Jak tłumaczy serwis ZDNet, wystarczy w tym celu instalacja darmowego narzędzia VLC.

Jak to możliwe, że coś, za co Microsoft musi płacić, dostępne jest w innym narzędziu za darmo? Zdaniem ZDNet tajemnica tkwi w tym, że VLC jest tworzone we Francji, a w tym kraju prawo patentowe łagodnie obchodzi się z oprogramowaniem. Istotny jest również fakt, że VLC rozwijane jest jako wolne oprogramowanie i nikt nie czerpie z niego bezpośrednich zysków.

Czytaj także: Zakaz sprzedaży Windowsa 7 w Niemczech


Źródło: Microsoft, ZDNet
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Windows 8tag Windows 7tag Windowstag Microsofttag LVCtag filmytag DVD
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031