Windows 7 pod lupą

16-03-2008, 13:28

Mimo, że do premiery następcy Visty zostały jeszcze 2 lata, prace nad nim są już monitorowane przez amerykańskiego regulatora. Chodzi przede wszystkim o zgodność działań Microsoftu z zawartym w 2002 roku porozumieniem.

W 2002 roku USA wraz z 9 stanami oskarżyły Microsoft o wykorzystywanie swojej pozycji monopolistycznej na rynku oprogramowania. Chodziło głównie o uniemożliwienie konkurentom koncernu tworzenia oprogramowania zgodnego ze specyfikacją systemów operacyjnych Windows. Microsoft bowiem nie dzielił się specyfikacją techniczną swoich systemów.

Na mocy porozumienia z 12 listopada 2002 roku utworzony został Komitet Techniczny (Technical Commitee (TC)), którego nadrzędnym zadaniem jest monitorowanie poczynań Microsoftu pod względem ich zgodności z przyjętymi postanowieniami.

Koncern z Redmond musi systematycznie składać sprawozdania ze swojej współpracy z konkurentami. Jest także zobowiązany udzielać im pomocy technicznej przy integrowaniu ich aplikacji sieciowych z systemami Windows.

Głośny był zeszłoroczny przypadek firmy Google, która domagała się dodania do Visty możliwości wybrania innej domyślnej wyszukiwarki jako osobnej opcji, a nie jako rozszerzenia dla LiveSearch. Sędzia Kollar-Kotelly przyznała rację Google. W dodatku Vista SP1 znajdzie się możliwość wybrania innej wyszukiwarki.

Komitet otrzymał właśnie od Microsoftu zarys techniczny nowego systemu operacyjnego. Musi zbadać, czy jego specyfikacja zgodna jest z postanowieniami porozumienia z 2002 roku. Jeśli TC będzie miał jakieś zastrzeżenia, koncern będzie musiał je wziąć pod uwagę - informuje Computerworld.

Zawarte porozumienie miało wygasnąć w 2007 roku, jednak w wyniku sprzeciwu kilku stanów sędzia Colleen Kollar-Kotelly przedłużyła jego obowiązywanie do listopada 2009 roku. Ponieważ Microsoft planuje wypuszczenie na rynek nowego systemu najwcześniej w 2010 roku, prawdopodobne jest kolejne przedłużenie okresu obowiązywania umowy. Władze bowiem chcą mieć pewność, że koncern w ostatniej chwili nie wycofa wprowadzonych wcześniej możliwości.


Źródło: Computerworld
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Windows 7tag Windowstag Microsofttag Komitet Techniczny
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy