Wikipedia zablokowała możliwość edycji użytkownikom Orange i Play

17-07-2012, 08:52

Gdyby ktoś użył kuchennego noża nie do smarowania kanapki masłem, tylko do czegoś bardzo złego, przecież nie ukarano by za to producenta noży - argumentował na swoim blogu rzecznik Play.

W ubiegły czwartek, 12 lipca, Wikipedia zablokowała 1 114 112 adresów IP przypisanych do usług internetu mobilnego i Neostrady sieci Orange oraz internetu mobilnego sieci Play. Osoby korzystające z tych usług nadal mogą przeglądać Wikipedię, ale nie mają już możliwości edytowania haseł (chyba że zalogują się na założone wcześniej konto albo utworzą nowe, postępując zgodnie ze wskazówkami administratorów).

Jak można dowiedzieć się z samej Wikipedii, stało się tak z powodu uporczywych wandalizmów, gróźb karalnych w stosunku do innych użytkowników, licznych wypowiedzi propagujących postawy nazistowskie, gloryfikujących zbrodniarzy, obrażania innych użytkowników, używania w wypowiedziach wulgaryzmów oraz usuwania zawartości stron dokonywanych z zablokowanych teraz adresów IP. Wikipedyści podkreślają, że operatorzy zignorowali e-maile zwracające uwagę na szkodliwą działalność użytkownika ich sieci.

Sonda
Czy Wikipedia słusznie zablokowała adresy IP sieci Orange i Play?
  • Tak, był to jedyny sposób na zwalczenie wandali
  • Nie, ale operatorzy powinni reagować na zgłoszenia
  • Nie, operatorzy nie powinni niczego ograniczać ani kontrolować
wyniki  komentarze

Wojciech Jabczyński odpowiedział na swoim blogu, że w ostatnim roku Orange otrzymało od wikipedystów „dosłownie kilka” tego typu zgłoszeń i natychmiast zareagowało. Nie chodzi o żadną cenzurę internautów czy ingerowanie w to, co piszą, tylko o przeciwstawianie się ewidentnemu łamaniu prawa - podkreślił rzecznik, dodając, że decyzja o zablokowaniu tak dużej puli adresów IP hołduje praktyce odpowiedzialności zbiorowej i uderza w uczciwych internautów. Według Jabczyńskiego głównym celem Wikipedii był po prostu medialny WOW!

Nieco inaczej sytuację skomentował Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play, który na swoim blogu napisał: My dajemy ludziom dostęp do internetu, nie jesteśmy od tego, aby kontrolować i ograniczać jego wykorzystanie. Jeżeli dochodzi do naruszeń, są instytucje, gdzie można to zgłosić. Wysyłanie do nas maili nic nie zmienia. My tego nigdy nie robiliśmy. Nie jesteśmy cenzorem i z tego, co wiem, nie zamierzamy nim być.

Rzecznik podkreślił, że Play „absolutnie potępia” wskazane przez wikipedystów szkodliwe działania, ale trzeba z nimi walczyć w sposób cywilizowany i zgodny z literą prawa. Przedstawiciele Wikipedii skontaktowali się z redakcją Dziennika Internautów, dokładniej wyjaśniając powody wprowadzenia blokady - można o tym przeczytać w linkowanym poniżej materiale.

Czytaj także: Blokada jest zawsze wyborem mniejszego zła - wyjaśniają wikipedyści


Źródło: Wikipedia, Orange, Play
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Wikipediatag wandalizmtag Playtag Orangetag neostradatag blokowanie
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930