Wikipedia uzbierała 20 mln dolarów, czyli kolejny rok bez reklam

03-01-2012, 13:20

Zbiórka na działalność Wikipedii po raz kolejny nie tylko się udała, ale nawet zakończyła się kolejnym rekordem. Sugeruje to, że model działalności oparty na pieniądzach od darczyńców nie jest zagrożony. Wikipedia nie tylko przetrwa, ale także rozbuduje się.

Osoby, które w ostatnim czasie odwiedzały Wikipedię, mogły zobaczyć na górze strony banery zachęcające do wpłacenia datku na rzecz fundacji Wikimedia. W ramach kampanii prezentowano wizerunki osób, które na co dzień dbają o wolną encyklopedię. Widać zachęciło to do wpłat, bo zebrano 20 mln dolarów od ponad miliona darczyńców z całego świata.

Zbiórki na Wikipedię są coraz bardziej udane. Akcja zakończona rok temu miała pozwolić na zebranie 16 mln dolarów w ciągu zaledwie 50 dni i udało się to osiągnąć dzięki hojności 500 tys. osób ze 140 krajów. W tym roku wyższa jest nie tylko zebrana kwota, ale także liczba darczyńców.

Od roku 2008 liczba darczyńców wzrosła 10-krotnie, a zebrana kwota wzrosła w latach 2008-2011 z 4,5 mln dolarów do ogłoszonych wczoraj 20 mln dolarów.

Czytaj: Będzie strajk Wikipedii przeciwko SOPA?

- Nasz model działa fantastycznie - mówi Sue Gardner, przedstawicielka fundacji Wikimedia. - Zwykli ludzie używają Wikipedii i lubią ją, więc dołożyli trochę gotówki, by ona dalej prosperowała. To utrzymuje naszą niezależność i pozwala nam skupić się wyłącznie na dostarczaniu usług publicznych. Jestem bardzo wdzięczna darczyńcom za umożliwienie nam tego. Obiecuję im, że użyjemy ich pieniędzy ostrożnie i dobrze.

Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na zakup i instalację serwerów oraz innego sprzętu, a także rozwinięcie funkcjonalności stron Wikipedii, rozwijanie usług mobilnych oraz ochronę prawną dla projektów i wspieranie globalnej społeczności ochotników. Plany Wikipedii na lata 2011-2012 przewidywały wydanie 28,3 mln dolarów.

Wikipedia, choć działa dzięki wolontariuszom, jest jedną z najpopularniejszych stron internetowych na świecie i dlatego utrzymanie jej wymaga niemałych nakładów. W każdym miesiącu z jej usług korzysta 470 mln ludzi. Oferowane treści obejmują 20 mln artykułów w 292 językach. Ponad 100 tys. ochotników pracuje nad Wikipedią oraz jej projektami siostrzanymi. Samo przygotowanie zbiórki pieniędzy pochłonęło pracę 100 ochotników, którzy tłumaczyli banery i apele na różne języki. 

Obecnie Wikipedia jest najbardziej obszerną encyklopedią na świecie. W styczniu br. będzie obchodziła swoje 11. urodziny.

Czytaj: Pół miliona dolarów dla Wikipedii od współtwórcy Google'a


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy