Wikipedia szuka redaktorów i nie umiera

27-11-2009, 12:55

Z doniesień zagranicznych mediów wynika, że Wikipedia cierpi z powodu odpływu redaktorów. Na początku roku odeszło ich 49 tys. (z wersji anglojęzycznej). Fundacja Wikimedia zwraca jednak uwagę na to, że znaczenie tych liczb trzeba rozumieć. Co więcej, statystyki polskojęzycznej wersji wolnej encyklopedii wyglądają dobrze, a rekrutowaniu redaktorów sprzyjają organizowane przez społeczność inicjatywy.

Ostatnio pojawiły się informacje o "śmierci Wikipedii". Zaczęło się od tego, że Wall Street Journal opublikował artykuł o wynikach badań Felipe Ortegi. Hiszpański badacz z Universidad Rey Juan Carlos, analizując historię wpisów, oszacował, że angielskojęzyczna Wikipedia straciła w pierwszym kwartale 2009 roku 49 tys. redaktorów. W analogicznym okresie roku poprzedniego było to 4,9 tys.

Zdaniem Ortegi Wikipedia staje się coraz bardziej "wrogim środowiskiem". Jest lepiej zorganizowana, ale to oznacza również ogrom zasad, do których trzeba się dostosować. Poza tym dla członków społeczności irytujące może być dyskutowanie nad pewnymi problemami, które wciąż powracają. Więcej na ten temat w tekście pt. Volunteers Log Off as Wikipedia Ages.

Trzeba rozumieć sens liczb

Fundacja Wikimedia odpowiedziała już na artykuł w WSJ na swoim blogu. We wpisie, którego autorami są Erik Moeller oraz Erik Zachte, zauważono, że badania Ortegi są cenne, niemniej należy dobrze zrozumieć sens przedstawianych liczb.

Zdaniem przedstawicieli Fundacji na początku roku można było mówić o lekkim spadku liczby redaktorów, która swoją wartość szczytową osiągnęła 2,5 roku temu. Teraz liczba osób pracujących nad Wikipedią jest stabilna. Ponadto wzrosła liczba osób zaangażowanych w wersje inne niż anglojęzyczna.

Przedstawiciele Fundacji Wikimedia zauważają też, że wciąż wzrasta liczba czytelników Wikipedii (344 mln unikalnych odwiedzających w październiku według comScore Media Metrix, co oznacza wzrost o 6% od września). Poza tym wciąż rośnie liczba artykułów (obecnie 14,4 mln i tysiące nowych codziennie). Patrząc na te liczby, trudno mówić o "śmierci".

Wikipedia dba o nowicjuszy

Statystyki Polskiej Wikipedii wyglądają dobrze. Z materiałów dostępnych na jej stronie wynika, że w styczniu 2009 mieliśmy ponad 17 tys. polskich wikipedystów, w czerwcu ponad 18,7 tys., a w październiku 19,9 tys.

Przedstawiciele polskiej Wikipedii przyznają, że wraz z rozwojem projektu przybywa zasad i zaleceń dotyczących tworzenia i rozwijania haseł. Stanowi to poważną barierę dla wolontariuszy, którzy chcieliby dołączyć do projektu. Aby sobie z tym poradzić, w różnych częściach kraju od czasu do czasu prowadzone są specjalne warsztaty, podczas których wikipedyści z długim stażem pokazują zainteresowanym, w jaki sposób pracuje się nad Wikipedią.

Opracowany został krótki samouczek, wyjaśniający w kilku krokach podstawowe kwestie techniczne oraz pozwalający sprawdzić znajomość zasad. W ciągu miesiąca ponad 700 osób podjęło się wykonania testu, z czego 300 osób właśnie w ten sposób rozpoczęło swoją przygodę z Wikipedią. Kilkanaście z nich postanowiło zostać w projekcie na dłużej i współtworzy wolną encyklopedię aż po dziś dzień.

Biorąc pod uwagę, że codziennie rejestruje się około 300 osób (z których zostaje zaledwie 55 i to zazwyczaj na krótki czas), można powiedzieć, że samouczek zdaje egzamin – czytamy w komunikacie Wikipedii.

Na stronę samouczka można obecnie wejść m.in. przez stronę główną Wikipedii. Prowadzą do niego słowa zamieszczone w powitaniu: "...także Ty możesz redagować". W styczniu planowane jest udostępnienie trzeciej części testu, w której nowi wolontariusze będą mogli wybierać zadania, którymi chcieliby się zajmować w projekcie.


Następny artykuł » zamknij

Thunderbird 3 prawie gotowy

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930