Wikimedia Foundation wzywa firmę PR do zaprzestania edytowania Wikipedii

20-11-2013, 15:27

Wiki-PR to firma, która całkiem otwarcie oferuje usługę pisania i monitorowania artykułów na Wikipedii. Fundacja stojąca za encyklopedią oficjalnie wezwała firmę do zaprzestania tych praktyk i nie wyklucza podjęcia dalszych działań prawnych.

Stronnicze artykuły na Wikipedii to problem znany od dawna, ale szczególną formę przybrał w postaci firmy Wiki-PR, która całkiem otwarcie oferuje usługi w zakresie edytowania Wikipedii. Te usługi obejmują tworzenie i edycję artykułów, monitorowanie wpisów na Wikipedii, tłumaczenia, a nawet "edytowanie kryzysowe" dla firm, które zostały "nieuczciwie potraktowane na Wikipedii".

Firma Wiki-PR została utworzona w roku 2010, ale dopiero w 2012 roku rozpoczęto śledzenie kont powiązanych z firmą. Efekty tego dochodzenia mogliśmy zobaczyć w październiku tego roku, gdy wikipedyści zablokowali 250 kont powiązanych z Wiki-PR.

Przedstawiciele firmy Wiki-PR twierdzą oczywiście, że w rzeczywistości ich działalność nie narusza zasad Wikipedii. Starają się oni przekonywać, że jej pracownicy bezinteresownie ulepszają wolną encyklopedię, jakby przy okazji robiąc coś dla klientów. Wikimedia Foundation jest innego zdania. Już samo tworzenie kont, które mają ukryć powiązania użytkowników z firmą Wiki-PR, było naruszeniem zasad. 

Wikimedia gotowa na działania prawne

Wczoraj Wikimedia Foundation wykonała kolejne posunięcie, które ma przywołać Wiki-PR do porządku. Za pośrednictwem firmy prawniczej Cooley LLP fundacja przesłała do Wiki-PR wezwanie do zaprzestania działalności niezgodnej z zasadami społeczności Wikipedii. Kopię listu zamieszczamy w całości pod tym tekstem.

W liście odnotowano, iż Wiki-PR nadal sprzedaje usługi płatnej edycji, co sugeruje, iż firma obchodzi nałożone na nią blokady. Jeszcze raz warto podkreślić, że Wikimedia Foundation nie ma zamiaru zabraniać firmie edycji artykułów. Powinno się to jednak odbywać zgodnie z zasadami Wikipedii i w pełni przejrzyście, bez tworzenia kont w celu zatarcia powiązań autorów z Wiki-PR.

List jasno daje do zrozumienia, że Fundacja jest gotowa na podjęcie dalszych kroków prawnych, by ukrócić naruszanie jej zasad przez Wiki-PR.

Sonda
Czy Wikimedia Foundation powinna wystąpić prawnie, jeśli Wiki-PR nie zaprzestanie działalności?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Społeczność Wikipedii kontra PR

Nie jest to pierwsza afera związana ze stronniczymi artykułami na Wikipedii. Zazwyczaj jednak wystarczały działania samej społeczności, aby wykazać nieetyczne zachowania. Wikipedyści byli w stanie skutecznie wyławiać czarne owce nawet wśród wpływowych członków własnej społeczności. Wcześniejsze blokowanie kont Wiki-PR też było działaniem społeczności.

Teraz obserwujemy coś innego. Wikimedia Foundation występuje jako organizacja, aby chronić reputację i zasady Wikipedii. Twórcy Wiki-PR chyba nie brali takiej możliwości pod uwagę. Czy będą chcieli zmierzyć się w sądzie?

Poniżej kopia listu, jaki trafił do przedstawiciela Wiki-PR.

2013-11-19 C&D Letter to WikiPR From Cooley by di24pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31