(akt.) WikiLeaks ma lustrzane strony, Assange porozmawia z policją

07-12-2010, 10:28

Serwis WikiLeaks zwrócił się do posiadaczy uniksowych serwerów o udostępnienie zasobów hostingowych w celu stworzenia lustrzanych stron WWW. Ma to zapobiec atakom DDoS. Tymczasem szef projektu Julian Assange aranżuje spotkanie z brytyjską policją, aby odpowiedzieć na zarzuty dotyczące gwałtu.

O serwisie WikiLeaks jest głośno jak nigdy wcześniej. Teraz media i internauci uważnie śledzą dwa wątki. Jeden dotyczy problemów samego projektu WikiLeaks (ostatnio miał on problemy z hostingiem), drugi dotyczy założyciela serwisu Julliana Assange'a, który zmaga się z poważnym zarzutem gwałtu i może być narażony na problemy finansowe.

Jeśli chodzi o pierwszy wątek, na stronach WikiLeaks pojawiła się prośba o pomoc skierowana do posiadaczy serwerów, którzy chcieliby udostępnić zasoby hostingowe na rzecz projektu. Na stronie znajduje się formularz oraz informacje niezbędne do udzielenia pomocy.

Dzięki pozyskanym zasobom WikiLeaks tworzy lustrzane strony WWW zawierające te same treści, które znajdują się na stronie WikiLeaks.org. Cała ta strona zajmuje kilka gigabajtów. 16 godzin temu poprzez swoje kontro na Twitterze organizacja poinformowała, że jej treści są hostowane w 507 miejscach na świecie. Listę lustrzanych stron można znaleźć pod adresem wikileaks.ch/mirrors.html. Teraz organizacja może mniej obawiać się ataków DDoS, które mają na celu usunięcie jej z sieci.

>>> Czytaj: Szwajcaria: Zamrożono konta Assange'a

WikiLeaks po przeniesieniu się do Europy jest mniej narażona na polityczne naciski na dostawców hostingu. Jak donosi AFP, francuski sąd nie chciał zmuszać firmy OVH do zaprzestania świadczenia usług dla WikiLeaks, mimo iż życzył sobie tego rząd. Przedstawiciele OVH mówią, że nie są przeciwnikami ani zwolennikami WikiLeaks. Po prostu wykonują oni zobowiązania wynikające z umowy z klientem. 

Jeśli chodzi o Juliana Assange'a, nowe wieści przynosi również agencja AFP. Cytuje ona prawnika Assange'a Marka Stephensa, z którym podobno skontaktowała się brytyjska policja. Stephens twierdzi, że założyciel WikiLeaks spotka się z przedstawicielami policji, ale nie powiedział, kiedy spotkanie nastąpi i odmówił potwierdzenia plotek o tym, że Assange był już w UK. Założyciel WikiLeaks i jego prawnik powtarzają, że zarzuty są bezpodstawne i mają charakter polityczny (źródło: AFP, WikiLeaks founder to meet British police).

Ciąg dalszy tej historii zapewne niebawem poznamy.

AKTUALIZACJA

Julian Assange już spotkał się z policją, o czym można poczytać w tekście pt. Julian Assange aresztowany w Wielkiej Brytanii


Źródło: WikiLeaks, AFP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy