Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Większość polskich rodziców nie interesuje się bezpieczeństwem dzieci w internecie

04-07-2023, 18:21

Bezpieczeństwo dzieci w internecie to temat, który powinien być w czołówce priorytetów rodziców. Niestety nie wszyscy polscy rodzice podchodzą do tego tematu z należytą uwagą. Co polscy rodzice robią dobrze, a co mogą poprawić?

Większość polskich rodziców nie interesuje się bezpieczeństwem dzieci w internecie

Foto: Freepik

Mniej niż połowa ankietowanych rodziców - dokładnie 48% - przyznaje, że zawsze dba o bezpieczeństwo ich dzieci w sieci. Te niepokojące statystyki wynikają z najnowszego badania przeprowadzonego przez polską platformę do wideokonferencji ClickMeeting.

Jednak nie wszystko jest takie ponure. Z badań wynika, że rodzice, którzy dbają o bezpieczeństwo swoich dzieci w Internecie, najczęściej edukują je (71%) oraz śledzą ich działania online (49%).

Cyberbezpieczeństwo i prywatność dzieci

Z danych ClickMeeting wynika, że jedynie 43% ankietowanych rodziców deklaruje, że zawsze dba o prywatność swoich dzieci w Internecie, podczas gdy 48% robi to nie zawsze, ale się stara.

Jest to szczególnie istotne w dobie rosnącej cyberprzestępczości, gdzie prywatność staje się jednym z kluczowych aspektów bezpieczeństwa online.

czy dbasz o prywatność swoich dzieci w sieci - wykres

Czy dzieci są świadome zagrożeń?

Zdaniem ponad połowy ankietowanych rodziców (54%), dzieci są świadome zagrożeń w sieci. 36% rodziców uważa, że nie są tego świadome, a 11 proc. wyznała, że nie wie.

Co więcej, większość badanych uważa, że to rodzice (91%) oraz szkoła (74%) powinny być odpowiedzialne za edukację dzieci w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Co ciekawe, 14 proc. rodziców wskazało w kwestii edukowania na rówieśników, a 1 proc. zaznaczył odpowiedź: nie wiem.

Jak rodzice dbają o bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Jak wynika z badania, najwięcej respondentów (71%) powiedziało, że uświadamia dzieci na temat cyberprzestępczości.

Na drugim miejscu znalazło się śledzenie aktywności internetowej dziecka (49%), a na trzecim nie publikowanie zdjęć dzieci w internecie (41%).

Wśród innych strategii, które wskazywali rodzice, znajdują się m.in. instalacja programów do kontroli rodzicielskiej na urządzeniach, z których korzysta dziecko (34%), zakaz publikacji własnych zdjęć i filmów w sieci przez dzieci (31%) oraz instalacja programów antywirusowych (29 proc.).

jak dbasz o bezpieczeństwo swoich dzieci w sieci - wykres

- Dla dzieci świat wirtualny to naturalny element ich rzeczywistości, w którym się wychowują, a rolą rodziców jest pokazać im, jak korzystać mądrze z internetu i dbać o ich bezpieczeństwo w świecie online - uważa Martyna Grzegorczyk z ClickMeeting.

Choć wyniki badań ClickMeeting mogą wydawać się niepokojące, to pokazują, że mimo wszystko całkiem spora grupa rodziców jest świadomych zagrożeń w internecie i podchodzi aktywnie do ochrony swoich dzieci. Jednak to początek dogi, a z racji dużego tempa rozwoju cyfrowego świata  edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa będzie coraz większym wyzwaniem. Dlatego też powinna być ciągłym procesem zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik