Więcej szkodników w spamie z powodu kryzysu

04-11-2008, 11:42

Ponad 91% wiadomości wysłanych do firm w trzecim kwartale 2008 stanowiło spam – czytamy w raporcie firmy Panda Security. Nie brakuje wśród nich wiadomości zainfekowanych. Zdaniem specjalistów cyberprzestępcy ciężko pracują, aby nie ucierpieć z powodu kryzysu finansowego.

Według Panda Security ponad 91% wiadomości wysłanych do firm można zaliczyć do spamu. Ilość niechcianej poczty w obiegu sięgnęła szczytu w sierpniu, kiedy ponad 93% e-maili analizowanych przez Panda Security zostało uznanych za spam. Dane zgromadzono na podstawie ponad 124 milionów wiadomości e-mail, które zostały przeanalizowane przez program TrustLayer Mail.

Najpopularniejsze tematy niechcianych wiadomości w okresie lipiec-wrzesień dotyczyły produktów poprawiających sprawność seksualną (23%), leków (23%) oraz pożyczek (12%).

2,34% zawierały złośliwe kody. Najczęściej wykrywane zagrożenia w tym kwartale to Netsky.P oraz trojany: SpamtaLoad.DOSpamtaLoadCZ.

Odsetek zainfekowanych wiadomości, w porównaniu z poprzednimi miesiącami, uległ podwojeniu.

Spam i niechciane wiadomości w firmach w 2008 r.
fot. Panda ecurity - Spam i niechciane wiadomości w firmach w 2008 r.

- Może to mieć związek z kryzysem finansowym, ponieważ przestępcy internetowi atakują coraz częściej z nadzieją zwiększenia swoich dochodów i uniknięcia skutków recesji ekonomicznej - mówi Maciej Sobianek z firmy Panda Security Polska.

Flash, ASCII i pionowe napisy

W trzecim kwartale 2008 roku najbardziej rozwinęła się technika omijania filtrów antyspamowych poprzez wykorzystywanie plików z rozszerzeniem .swf (Flash). Strategia ta polega na umieszczaniu odnośnika do pliku .swf w temacie niechcianej wiadomości.

Spam wykorzystujący ASCII
fot. - Spam wykorzystujący ASCII

W trzecim kwartale popularne stało się też wykorzystywanie pionowego ułożenia tekstu oraz ukrytych znaków. Technika ta polega na pisaniu wiadomości pionowo, a nie poziomo, w celu ominięcia silników antyspamowych. Wiadomości te zawierają również ukryty tekst napisany białą czcionką. Jest on więc widoczny tylko wtedy, kiedy użytkownik zaznaczy treść wiadomości.

Spamerzy w celu ominięcia filtrów posługują się też kodem ASCII. Zestawiają oni ze sobą przypadkowe znaki w celu skomponowania wiadomości sporych rozmiarów:

Spam kosztuje

Panda Security podkreśla, że spam to nie tylko "drobna uciążliwość". Niechciana poczta wpływa na wydajność pracowników (muszą oni poświęcać czas na usuwanie listów) i zapycha systemy firmy powodując spadek przepustowości łączy. Niezależna firma konsultingowa Nucleus Research oszacowała koszt otrzymywania i usuwania spamu (nawet bez otwierania wiadomości) na 874 dolarów na każdego pracownika.


Źródło: Panda Software
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930