Wi-Fi czy kabel – oto jest pytanie

redakcja 06-06-2015, 11:20

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez smartfona, czy laptopa. Bardzo popularne są także tablety. Dla tych urządzeń najlepszym rozwiązaniem jest Wi-Fi. Co innego jeśli chcemy podłączyć do sieci komputer stacjonarny, drukarkę sieciowa, dysk sieciowy, czy dekoder telewizji cyfrowej. Wtedy najlepiej skorzystać ze stałego łącza. Choć
 Wi-Fi jest wygodniejszym w użyciu sposobem łączenia się z internetem, to jednak lista jego wad jest dłuższa niż w przypadku Internetu przewodowego

Zalety i wady sieci kablowej

Zalety:

• Niezawodność komunikacji.

• Inne urządzenia lub otoczenie (tzn. sąsiedzi) nie oddziałują na sieć.

• Wysoka prędkość transmisji – równoczesne korzystanie z sieci przez wielu użytkowników nie wpływa na szybkość Internetu.

• Dobra ochrona przed zewnętrznymi cyberatakami.

• Stosunkowo niska cena.

Wady:

• Ograniczenia wynikające z miejsca podłączenia urządzenia do sieci, stąd swoboda korzystania z urządzeń jest niewielka (np. nie ma możliwości korzystania z laptopa w ogrodzie).

• Sieć nie może być wykorzystywana dla urządzeń posiadających tylko połączenie bezprzewodowe.

 

Zalety i wady sieci Wi-Fi

Zalety:

• Użytkownik może korzystać z urządzeń bezprzewodowych w całym domu. Jeśli mamy silny sygnał, to urządzenia mogą być także używane np. 
w ogrodzie.

• Wi-Fi może być rozwiązaniem w przypadku lokalizacji, w których połączenie przewodowe nie jest dostępne.

Wady:

• Nie może być stosowana dla urządzeń wyposażonych tylko w łącze przewodowe.

• Mniejsza niezawodność.

• Trudno z góry określić zasięg. W znacznym stopniu zależy on od materiałów zastosowanych w budynku. Najmniej tłumią sygnał radiowy panele drewniane. Ściany betonowe, aluminiowa stolarka okienna, czy kaloryfery mogą osłabiać sygnał aż o 90%, powodując szybki zanik zasięgu. Problem słabego zasięgu można rozwiązać instalując wzmacniacz sygnału.

 

sieci bezprzewodowe a przeszkody 

Materiały użyte na ściany, sufity i podłogi mogą ograniczać zakres systemów bezprzewodowych: 1. Ściany kamienne – strata 20 do 40%. 2. Ściany drewniane i gipsowe – strata 5 do 20%. 3. Beton zbrojony – strata 40 do 90%. 4. Metal i stal – strata 90% do 100%. (Źródło ilustracji: Niko)

 

Warto też wiedzieć, że sieć Wi-Fi jest wielokrotnie wolniejsza od sieci kablowej. Jej szybkość może się znacznie zmniejszyć podczas jednoczesnego korzystania z kilku urządzeń. Ponadto podawana przez operatorów szybkość transmisji nigdy nie jest szybkością przesyłu danych. Sieć wymaga tzw. ruchu sterującego (narzutu) w celu komunikacji między urządzeniami bezprzewodowymi a routerem, co może zajmować znaczną część dostępnego pasma. Co więcej, bywa że inne urządzenia pracujące na tej same częstotliwości (kuchenka mikrofalowa, czy telefon bezprzewodowy) mogą powodować zakłócenia pracy Wi-Fi. Sieć bezprzewodowa jest także słabiej chroniona przed zewnętrznymi cyberatakami lub korzystaniem przez osoby postronne.

 

Twój wybór

Nie w każdym budynku istnieje możliwość zainstalowania internetu przewodowego, ponieważ wiąże się to choćby z niszczeniem ścian. Inaczej rzecz się ma w domach, które są w trakcie budowy i gdzie można dostosować infrastrukturę sieciową do swoich potrzeb. W nowym domu warto zbudować solidną sieć kablową i uzupełnić ją małą siecią Wi-Fi, z której korzystać będę tylko telefony czy tablety.


Następny artykuł » zamknij

Polski a europejski konsument

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930