Wartość rynku ubezpieczeń od cyberzagrożeń wzrasta z ogromnym przyspieszeniem

19-09-2018, 15:32

Cyberprzestępcy przyczynili się do powstania legalnego i imponującego swymi rozmiarami rynku ubezpieczeń cyfrowych. Wg niemieckiej firmy, Munich Re, przedsiębiorstwa podwoją do 2020 roku swoje roczne wydatki na ubezpieczenia tego typu do łącznej kwoty około 8-9 miliardów dol. (w ubiegłym roku wyniosły 3,4-4 miliardów dol.).

Przewidywany wzrost inwestycji w ubezpieczenia jest bezpośrednim następstwem stale rosnącej liczby urządzeń IoT, która do roku 2030 ma osiągnąć oszałamiające 125 miliardów. Zabezpieczenia IoT to wciąż szara strefa. Przyczyną takiego stanu jest zbyt wielka liczba obecnych na rynku niezabezpieczonych urządzeń, stwarzających cybernetyczne zagrożenie. Mimo tego, ciągle przybywa integrowanego z siecią sprzętu, zarówno na rynku komercyjnym jak i indywidualnym.

Firma Munich Re wyjaśnia, że coraz większe możliwości łączenia w sieć maszyn, szczególnie sprzętu powszechnego użytku, mogą prowadzić do nasilania się poważnych zagrożeń, takich jak kradzież danych, zakłócenia współpracy włączonych do sieci komputerów, a nawet awarie całych linii produkcyjnych i łańcuchów dostaw. Koszty ekonomiczne prowadzonych na dużą skalę cyberataków już teraz przekraczają straty spowodowane klęskami żywiołowymi. Wymierzone w małe i średnie przedsiębiorstwa ataki mogą wkrótce stać się na tyle niebezpieczne, żeby zagrozić ich istnieniu/

Polisy ubezpieczeniowe, przenosząc ryzyko na ubezpieczyciela – redukują bolesne skutki finansowe ewentualnych ataków. Świetnym przykładem zarządzania ryzykiem jest niedawny atak szantażujący, do którego doszło w małym miasteczku prowincji Ontario w Kanadzie. Sieć informatyczna gminy została zainfekowana oprogramowaniem ransomware, w następstwie czego wszystkie pracujące w niej komputery zostały wyłączone. Przedstawiciele władz miasta oznajmili, że z przestępcami prowadzone są negocjacje i jest wola wypłacenia żądanego okupu w bitcoinach. Warto jednak podkreślić, że po podobnym wcześniejszym tegorocznym ataku na sąsiednie miasteczko, tym razem magistrat wykupił polisę ubezpieczenia cybernetycznego.

 Źródło: Bitdefender


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy