Wakacje last minute? Pamiętaj o przygotowaniu paszportu!

14-08-2018, 21:56

Wakacje? Tylko po zakończeniu sezonu! Mniej ludzi, zdecydowanie taniej, a pogoda nadal dopisuje. Jeśli chcesz wypocząć w jednym z państw Unii Europejskiej do wyjazdu wystarczy dowód osobisty. Problem pojawia się kiedy chcesz ruszyć dalej.

Pamiętaj, aby jadąc poza kraje Unii europejskiej, sprawdzić, czy Twój paszport jest jeszcze ważny. Jeśli nie jest, złóż wniosek o wydanie nowego dokumentu. Potem możesz online dowiedzieć się, czy możesz go już odebrać.

Paszport możesz odebrać w terminie 30 dni od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Tylko w szczególnych przypadkach - w tym w szczycie wakacyjnego sezonu - termin może się wydłużyć. Jeśli złożyłeś wniosek, nie musisz pojawiać się w urzędzie, by sprawdzić czy nowy dokumenty na Ciebie już czeka. Na potwierdzeniu złożenia wniosku o paszport znajdziesz numer swojej sprawy. To dzięki niemu w telefonie czy domowym komputerze sprawdzisz jego gotowość. Jak to działa? Wystarczy wejść na tę stronę, wpisać numer sprawy i kliknąć „Sprawdź”. Odpowiedź otrzymasz od razu. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować. Pamiętaj, że ten wydruk nie jest dokumentem urzędowym. Nic za to nie zapłacisz - usługa jest bezpłatna.

Uwaga! Pamiętaj, że w wielu krajach obowiązują wymagania dotyczące okresu ważności paszportu. Można je sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych - www.polakzagranica.msz.gov.pl.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy