Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W trakcie beztroskiego urlopu gdzieś zapodział się Twój dowód? Zgłoś to online!

17-07-2019, 21:38

Od początku wakacji do chwili obecnej ponad 2 tysiące osób zgłosiło utratę dowodu osobistego. Nie musiały one przerywać wypoczynku, bo skorzystały z e-usługi. Na wszelki wypadek dowiedz się, co w sytuacji utraty dokumentu, możesz zrobić i Ty.

Jest nieduży, lubi wpadać pod kanapę, ba - potrafi nawet zaginąć w torebce. Jego ulubionym czasem na znikanie są weekendy i wakacje. Generalnie – znika zawsze wtedy, kiedy nie powinien. Można długo żartować sobie z tego, kto i w jakich okolicznościach stracił swój dowód.

Razem przez życie

Jako obywatele mamy obowiązek posiadania dowodu osobistego. Nie oznacza to jednak, że zawsze musimy go przy sobie nosić. To jednak taki dokument, którego wpadnięcie w niepowołane ręce, może przysporzyć kłopotów. Ktoś, wykorzystując nasz dokument, może wziąć np. pożyczkę przewyższającą nasze możliwości finansowe.

Kolejna sprawa – ruszając za granicę (do krajów UE) dowód osobisty często zastępuje nam paszport. Może kilka razy udało Wam się przejechać pół Europy bez kontroli dokumentów, ale to nie oznacza, że zawsze tak będzie.

Warto więc pilnować dowodu i działać, kiedy zniknął nam z oczu lub – to też się zdarza – zniszczyliśmy go. 

Zjawia się i znika

Jak zgłosić utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego. Najwygodniejszym i najszybszym sposobem załatwienia tej sprawy jest droga online. Dzięki e-usłudze, zgłosimy utratę dowodu z dowolnego miejsca, a wszystko powinno zająć nam kilka minut. 

Jeśli chcesz skorzystać z tej możliwości lub przypuszczasz, że po wakacjach będziesz musiał z niej skorzystać, jeszcze przed wyjazdem załóż Profil Zaufany. Zrobisz to na stronie www.pz.gov.pl

Dowody i e-dowody 

Twój dowód jest e-dowodem, jeśli wniosek o nowy dokument składałeś 4 marca tego roku lub później.

Załóżmy jednak, że jesteś właścicielem tradycyjnego dowodu osobistego. Jeśli chcesz zgłosić utratę lub uszkodzenie swojego dokumentu, wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i tam:

 

 • Wybierz usługę Zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego – unieważnij dowód
 • Kliknij przycisk Wyślij zgłoszenie.
 • Zaloguj się Profilem Zaufanym.
 • Wybierz, co chcesz zgłosić - utratę, czy uszkodzenie dowodu. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie – będziesz musiał też zanieść lub wysłać dowód do urzędu, który go wydał.
 • Kliknij przycisk Unieważnij dowód.
 • Wykorzystaj Profil Zaufany i potwierdź unieważnienie kodem SMS, który dostaniesz na numer telefonu przypisany do Twojego Profilu Zaufanego. 

Dokument zostanie unieważniony od razu, gdy zgłosimy jego utratę albo uszkodzenie. Nawet jeśli zrobimy to w nocy lub w weekend. Unieważnienie dowodu osobistego nie wymaga działania urzędnika. System sam zweryfikuje nasze dane. Warto też zajrzeć na swoją skrzynkę ePUAP. To na nią dostaniemy zaświadczenie o zgłoszeniu utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego. Zaświadczenie może się przydać. Jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące. Dlatego nie warto czekać ze złożeniem wniosku o nowy dokument. Można to załatwić od ręki, także przez Internet.

Jeżeli Twój dowód zaginął albo ktoś Ci go ukradł - zgłoś to także w swoim banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami.

Załóżmy teraz, że jesteś właścicielem e-dowodu. W odróżnieniu od właścicieli tradycyjnych dowodów osobistych – możesz zawiesić swój dokument. Możesz to zrobić niezależnie od tego czy aktywowałeś warstwę elektroniczną dokumentu, czy jeszcze tego nie zrobiłeś. 

Właściciel e-dowodu, który nie wie, gdzie jest jego dokument, może zawiesić swój dowód na 14 dni. Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu można zgłaszać przez Internet,

Jak to zrobić? Zacznij od wizyty na www.obywatel.gov.pl, a następnie:

 • wybierz e-usługę Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego.
 • Kliknij przycisk Zgłoś lub cofnij zawieszenie e-dowodu.
 • Zaloguj się Profilem Zaufanym.
 • Zobaczysz status swojego dowodu i swoje dane - sprawdź je.
 • Odpowiedz na pytanie, które wyświetli się pod statusem:
 1. Czy chcesz zawiesić swój e-dowód? - jeśli Twój dowód i certyfikaty są ważne,
 2. Czy chcesz cofnąć zawieszenie swojego e-dowodu? - jeśli Twój dowód i certyfikaty są zawieszone.
 • Kliknij przycisk: Zawieś e-dowód lub Cofnij zawieszenie e-dowodu.

Usługa działa automatycznie i jest bezpośrednio powiązana z Rejestrem Dowodów Osobistych. Jeśli zawiesimy dowód - od razu zostanie zawieszony, jeśli cofniemy zawieszenie - dowód od razu będzie ważny.

Na swoją skrzynkę ePUAP otrzymasz zaświadczenie o zgłoszeniu zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia. Nie martw się, jeśli masz Profil Zaufany, masz skrzynkę na ePUAP. Żeby sprawdzić jej zawartość, musisz się zalogować. Oczywiście Profilem Zaufanym.

Zawieszony e-dowód jest czasowo nieważny. Wraz z e-dowodem – jeśli aktywowałeś warstwę elektroniczną dokumentu - zawieszone zostają wszystkie wgrane w niego certyfikaty. Nie możesz w tym czasie używać e-dowodu. Wszystkie przypadki jego użycia w czasie zawieszenia będą nieważne - nawet po cofnięciu zawieszenia. Przykład? Jeśli w swoim e-dowodzie masz podpis osobisty i ktoś użyje go po zawieszeniu dowodu - taki podpis nie będzie ważny.

Nie zawieszaj dowodu, jeśli masz pewność, że już go nie odzyskasz. W takiej sytuacji zgłoś utratę swojego dowodu — możesz to oczywiście zrobić online. Jeżeli Twój dowód zaginął albo ktoś Ci go ukradł - zgłoś to także w swoim banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji