Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W Szwecji coraz mniej gotówki

19-03-2012, 13:48

Płatności elektroniczne w Szwecji można spotkać na każdym kroku - zauważa agencja AP. Całkowite wyeliminowanie gotówki zrodziłoby jednak wiele problemów.

- Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy wciąż drukować pieniądze - powiedział Bjoern Ulvaeus, jeden z byłych członków grupy ABBA, który otwarcie popiera wyeliminowanie gotówki. Tego typu pomysły spotykają się jednak z niechęcią ze strony fanów standardowych papierów oraz monet.

Czytaj także: Apple zdecyduje, co zrobić z niemal 100 miliardami dolarów

W większości szwedzkich miast podczas poruszania się transportem publicznym nie można płacić gotówką - zauważa AP. Zamiast tego dla mieszkańców dostępne są bilety prepaid bądź po prostu możliwość zapłaty SMS-em. Na niewielkich transakcjach bezgotówkowych niemało zarabiają jednak banki.

- Są miasta, gdzie nie jest w ogóle możliwe wejście do banku i wykorzystywanie gotówki - skarży się emeryt Curt Persson. Jak również zauważa, dla starszych ludzi, którzy nie posługują się zbyt biegle nowymi technologiami, pozbycie się gotówki to gigantyczne utrudnienie. W Szwecji zaledwie 3% transakcji dokonywanych jest z wykorzystaniem gotówki, przy 9% w strefie euro czy 7% w Stanach Zjednoczonych.

Choć ataki cyberprzestępców przynoszą miliardowe straty, obrońcy cyfrowych pieniędzy i tak zwracają uwagę na koniec pewnych problemów, które od dawna towarzyszyły ludzkości. Zdaniem Ulvaeusa uda się w ten sposób m.in. ukrócić drobne kradzieże. Jeśli nie będzie gotówki, po co złodzieje mieliby to robić - pyta były muzyk.

Czytaj także: Przelew na telefon prezentem na ostatnią chwilę


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: APOstatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data