W jaki sposób przygotować się na outsourcing data center?

20-03-2018, 17:34

Starzejące się obiekty data center mogą stać się przeszkodą dla rozwoju biznesu. Jeśli przedsiębiorstwa chcą zapewnić sobie konkurencyjność na rynku powinny inwestować w modernizację swoich centrów danych lub zdecydować się na outsourcing swojej infrastruktury.

Istnieje szereg metod i scenariuszy modernizacji funkcjonujących już data center. Wśród nich znajduje się nie tylko samo unowocześnienie, poprawa wydajności czy budowa zupełnie nowego obiektu, ale również migracja centrum danych do obiektu kolokacyjnego czy przeniesienie niektórych aplikacji i platform do chmury. Dla wielu przedsiębiorstw to właśnie outsourcing serwerowni będzie stanowił źródło odczuwalnych oszczędności. Zanim jednak zdecydują się na korzystanie z zewnętrznej infrastruktury, jedną z najważniejszych kwestii związanych z unowocześnianiem centrum danych będzie decyzja dotycząca zakresu jego operacji. Zarówno w kontekście obszaru pozostającego „w firmie” jak i obszaru, który zostanie przeniesiony do chmury lub obiektów kolokacyjnych.

Jak przygotować się na outsourcing?

Podczas podejmowania decyzji o modernizacji zakładającej outsourcing infrastruktury centrum danych, przedsiębiorca musi ocenić trzy kategorie czynników:

 

  • Parametry fizyczne/środowiskowe centrum danych czyli koszty energii elektrycznej, obecne obciążenie IT, prognozowane docelowe obciążenie IT (w tym przypadku należy uwzględnić znane ryzyka biznesowe, potencjalne zmiany na rynku i plan wydajnościowy), gęstość mocy (wpływ przestrzeni wymaganej dla sprzętu IT w centrum danych) oraz koszt kapitału.
  • Koszty budowy obejmujący jednostkowy koszt mocy w określonej lokalizacji, miesięczny koszt najmu budynku, koszt przepustowości sieci (zależny od nadmiarowości, lokalizacji i dostawcy), roczny procentowy wzrost kosztów operacyjnych (elektryczności, utrzymania i pracowników) oraz efektywność centrum danych (mierzona współczynnikiem efektywności energetycznej - PUE).
  • Koszty outsourcingu zawierające koszt szaf serwerowych (miesięczny koszt dzierżawy pojedynczej szafy), koszt rezerwacji przestrzeni (na wypadek zwiększenia ilości szaf w przyszłości), wzrost kosztu przestrzeni, koszt zasilania (rośnie on wraz z wymaganą nadmiarowością i gęstością obliczeniową), koszt łącza sieciowego (zależny w większej mierze od aplikacji niż mocy).

 

Przystępując do projektu modernizacji centrum danych należy pamiętać, że czynników tych nie należy traktować jako oddzielne i wymagających różnych strategii działania. Kluczowym czynnikiem sukcesu jest świadomość, że modernizacja centrum danych to nie jednorazowe działanie, ale absolutnie krytyczny element wpisany w bieżącą strategię, prowadzący do lepszej obsługi klientów.

Źródło: Schneider Electric


Następny artykuł » zamknij

Jak zmierzyć szczęście?

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031