Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W jaki sposób poruszać się w świecie sztucznej inteligencji, by nie była czarną iluzją i by zachować bezpieczeństwo?

09-08-2023, 13:36

"Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii" - to słowa Arthura C. Clarke’a, brytyjskiego prozaika, pisarza fantastycznonaukowego, propagatora kosmonautyki, które świetnie oddają istotę sztuczną inteligencję. A jest ona coraz bardziej obecna w naszym życiu, występując w wielu różnych dziedzinach, od medycyny po transport. Jak poruszać się w świecie AI, aby nie stała się dla nas czarną magią?

sztuczna inteligencja, robot

Narzędzia takie, jak duże modele językowe, Chat GPT oraz wiele innych wpływają na nasze codzienne życie. Poniżej krótkie podsumowanie czym jest sztuczna inteligencja z punktu widzenia użytkowego?

  • Sztuczna inteligencja (AI) narzędzie do automatyzacji decyzji, stosowane w różnych aspektach życia codziennego. Jest narzędziem, które pomaga przetwarzać informacje i wykonuje dokładnie to, do czego zostało zaprogramowane.
  • Przykładowe zastosowania AI:

- rozpoznawanie ludzi,

- weryfikacja tożsamości,

- udzielanie dostępu do konta bankowego,

- przetwarzanie dużej ilości danych,

- opracowywanie różnego rodzaju treści,

- generowanie materiałów wizualnych,

- sterowanie urządzeniami.


Sztuczna inteligencja ma swoje zalety, ale także wady, związane z jej naturą i sposobem programowania.

  • Używając sztucznej inteligencji oczekujemy rozwiązań życzeniowych, a otrzymujemy systemowe czyli dokładnie to, w jaki sposób została zaprogramowana AI.
  • Decyzje podejmowane przez sztuczną inteligencję mają wpływ na nasze bezpieczeństwo. Każda automatyzacja decyzji zwiększa ryzyko.
  • Każdy automatyczny proces decyzyjny można próbować ogrywać. Osoba starająca się hakować nasze konto, wiedząca, że weryfikacja naszej tożsamości odbywa się w sposób automatyczny z wykorzystaniem sztucznej inteligencji może próbować ten system obejść i go złamać.
  • Pojawiła się cała dziedzina nauki (Adversarial Machine Learning) zajmująca się atakowaniem mechanizmów sztucznej inteligencji. Mówimy tu na przykład o sposobach modyfikacji obrazów poprzez nałożenie takiego makijażu, aby twarz została rozpoznana nie jako jej właściciel, a ktoś inny, albo aby cały system zupełnie przestał działać.
  • Ciekawym przykładem jest eksperyment polegający na naklejeniu kilku małych kawałków taśmy na znak drogowy "stop", który przez samochód sterowany sztuczną inteligencją został odczytany jako ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Niezwykle ważną kwestią jest zatem zarówno zrozumienie zagrożenia, jak też wykorzystanie AI do podejmowania decyzji, które będą zwiększać nasze bezpieczeństwo.

  • Z jednej strony będą to zabezpieczenia systemowe, na przykład bankowe, kiedy zostaniemy powiadomieni o nietypowej transakcji finansowej i poproszeni o weryfikację, podobnie będzie podczas logowania na nasze konta, maile, profile z obcych urządzeń.
  • Równie ważnym zabezpieczeniem powinna być także nasza czujność. Jeśli dzwoni do nas ktoś bliski, słyszymy i rozpoznajemy jego głos, prosi nas o pilne przesłanie na konto dużej kwoty finansowej, zweryfikujmy jego tożsamość poprzez zadanie pytania, na które oszuści nie będą znali odpowiedzi. Za głosem, który do nas przemawia nie musi stać ktoś z naszych bliskich, tylko mógł on zostać wygenerowany przez AI.
Innym ważnym aspektem jest to, na jakiej podstawie sztuczna inteligencja podejmuje decyzje.
  • Na przykład w Stanach Zjednoczonych opracowano system mający wspierać sędziów w rozpoznawaniu sytuacji, w których przestępca jest zdolny do recydywy, bądź nie. System działał świetnie do czasu, gdy ktoś zauważył, że system potencjalnych recydywistów typował na podstawie koloru skóry. Łatwo sobie wyobrazić, że ten wynik nie został pozytywnie odebrany.
  • Dlatego kluczową kwestią jest z jednej strony korzystanie z mechanizmów XAI (eXplainable AI), a z drugiej zrozumienie iż będzie umiał tylko tyle, ile było w danych uczących – wliczając w to wszelkie przeszłe uprzedzenia czy niewygodne korelacje.
Podsumowując nie należy demonizować sztucznej inteligencji. Jest to kolejne narzędzie, które odgrywa rolę w naszym życiu. Jeżeli chcemy, aby wpływało w sposób bezpieczny musimy wykazać się zdrowym rozsądkiem i nie powinniśmy bezrefleksyjnie wierzyć w to co widzimy czy słyszymy. Warto być na bieżąco z tym co to narzędzie potrafi by nie dać się zaskoczyć.

Piotr Biczyk, Board Member Sales & Partnerships QED Software

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *