VoIP: Wielu słyszało, prawie nikt nie korzysta

08-01-2008, 12:18

Choć zazwyczaj narzekamy na wysokie koszty rozmów, mało który z polskich internautów korzysta z tańszych możliwości telefonowania przez internet. Jest to zaskakujące przede wszystkim dlatego, że już prawie każdy Polak słyszał o technologii VoIP - wynika z badań TNS OBOP.

Z przeprowadzonego w listopadzie 2007 roku badania wynika, że z telefonii VoIP regularnie korzystało w tym czasie zaledwie 1% Polaków. To podobny odsetek jak w poprzednim badaniu, przeprowadzonym w 2006 roku.

W obecnej chwili jednak już więcej osób (6%) odpowiedziało, że ma świadomość, czym jest VoIP i zdarzyło się im z niego korzystać (przed rokiem było to zaledwie 1%).

Co więcej, już 17% Polaków wie, czym jest VoIP, choć z tego rozwiązania jeszcze nie korzystało (rok wcześniej 5%). Kolejnych 15% tylko słyszało o telefonii VoIP (wcześniej 5%), natomiast 60% nadal nie wie nic o tej technologii (w poprzednim badaniu 88%).

Użytkownicy znający VoIP i korzystający z tej technologii to przede wszystkim osoby młode, a także w średnim wieku, do 39 lat. Wiedza o tej technologii wciąż jest największa w dwóch grupach: wśród osób uczących się i studiujących, a także dobrze wykształconych, zajmujących kierownicze stanowiska i prowadzących własną działalność gospodarczą. Najmniej o VoIP wiedzą przede wszystkim osoby słabo wykształcone i starsze.

TNS OBOP przeprowadził badanie w listopadzie 2007 r. na zlecenie firmy Ipfon. W ankiecie wzięła udział reprezentatywna próba 1001 Polaków, w wieku powyżej 15 roku życia.

Źródło: Ipfon
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy