Vista niechciana w brytyjskich szkołach

15-01-2008, 11:15

System Windows Vista ma już rok, ale mimo to brytyjska organizacja rządowa Becta nadal odradza szkołom migrację na nowy system Microsftu m. in. z powodu wysokich kosztów niezbędnego sprzętu. Organizacja odradza również stosowanie pakietu Office 2007 i formatu OpenXML.

Becta to brytyjska agencja rządowa zajmująca się optymalnym wykorzystaniem technologii informacyjnych w edukacji.

W swoim ostatnim raporcie dotyczącym wykorzystania Windows Vista i Office 2007 w brytyjskich szkołach, agencja proponuje wstrzymanie się z migracją na nowy system Microsftu. W jej ocenie dopuszczalne jest stosowanie Windows Vista w nowych pracowniach, ale nie jest wskazane używanie go w miejscu starszych wersji, lub wykorzystywanie na nowych stanowiskach pracy w istniejących już pracowniach.

Według Becta koszt wdrożenia Windows Vista w brytyjskich szkołach może wynieść 175 mln funtów. Z tej sumy trzecia część trafi do Microsoftu, a reszta to koszty testowania, wdrażania i oczywiście nowego sprzętu. Nawet ta suma nie byłaby wystarczająca, gdyby dążyć do zapewnienia uczniom wrażeń związanych z interfejsem Aero. Becta nie uważa jednak tej funkcji systemu za konieczną w szkole.

Agencja poleca również, aby nie stosować w szkołach pakietu Office 2007 dopóki nie będzie pewne, iż gwarantuje on pełną interoperacyjność. Ponadto Becta zaleca, aby nie zapisywać dokumentów w formacie Open XML. Jesli nie ma możliwości zapisywania ich w ODF, lepiej użyć starszych formatów Office tj. doc, .xls oraz .ppt.

Agencja zarekomendowała również taką konfigurację komputerów, aby łatwo było użyć na nich produktów z otwartym kodem źródłowym (open source). Poradzono również szkołom, aby prosiły swoich dostawców o oprogramowanie pozwalające na zapisywanie dokumentów w standardzie ODF. Becta nie popiera całkowicie konwerterów ODF-OOXML, ponieważ nie działają one intuicyjnie.

Becta już wcześniej odradzała szkołom sięganie po Windows Vista, ponieważ funkcjonalności w nim zawarte nie wydały się agencji warte ceny systemu. Teraz widać, że po roku to stanowisko się nie zmieniło.

Źródło: Becta
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy