Vectra: 200 tys. zł kary od UKE za naruszenie tajemnicy telekomunikacyjnej

08-01-2013, 14:51

Vectra przetwarzała dane swoich abonentów bez uzyskania stosownej zgody - uznał Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Spółka ma za to zapłacić 200 tys. zł kary, a zaledwie w ubiegłym miesiącu UKE nałożył na tę firmę inną, jeszcze wyższą karę.

Operator Vectra ma ostatnio ciężki okres. Pod koniec grudnia Prezes UKE ukarał dostawc usług kablowych za niedopowiedzenia w umowach. Kara wyniosła aż 350 tys. zł.

Dziś natomiast UKE poinformował o kolejnej karze w wysokości 200 tys. zł. Z przeanalizowanej przez Urząd dokumentacji wynika, że spółka naruszyła przepisy Prawa telekomunikacyjnego, nie uzyskując zgód swoich klientów na przetwarzanie ich danych.

Kontrola UKE wykazała, że Vectra S.A. w 96 przypadkach nie posiadała zgody użytkownika będącego osobą fizyczną na pozyskanie numeru telefonu kontaktowego, a w 52 przypadkach nie miała zgody na pozyskanie adresu poczty elektronicznej. W sumie kontroli poddano 114 umów.

Prezes UKE jak zwykle podkreślił, że ustalając wysokość kary, wziął pod uwagę dotychczasową działalność Vectra S.A., zakres naruszenia prawa oraz możliwości finansowe ukaranego podmiotu.

Czytaj także: Vectra: 350 tysięcy kary od UKE za niedopowiedzenia w umowach


Źródło: UKE
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy