Użytkownicy Allegro znów na celowniku phisherów

20-11-2013, 09:53

Stosunkowo regularnie wyłudzacze poufnych danych przypuszczają ataki na użytkowników popularnej platformy aukcyjnej. Pokazujemy, jakich wiadomości należy wystrzegać się w tej chwili.

Fałszywe e-maile, docierające ostatnio do użytkowników Allegro, informują o próbie logowania na konto z kilku różnych adresów IP. W związku z tym właściciel konta zobligowany jest do potwierdzenia swoich danych. Po kliknięciu w podany przez oszustów link użytkownik trafia na stronę łudząco podobną do strony logowania Allegro, której celem jest jednak wyłudzanie danych.

Żeby uwiarygodnić oszustwo, phisherzy posługują się sfałszowanym adresem powiadomienia@allegro.pl, co na pierwszy rzut oka nie wzbudza podejrzeń. Odbiorcy tego typu wiadomości mogą jednak zauważyć, że są one wysyłane z włoskich serwerów pocztowych. Poniżej zamieszczamy przykładowy e-mail phishingowy przechwycony przez pracowników pomocy technicznej AVG (można kliknąć, aby powiększyć).

Przykładowa wiadomość phishingowa

Pod względem językowym wiadomość została przygotowana dosyć niedbale. Phisherzy postarali się jednak upodobnić ją do autentycznych e-maili od Allegro (kolorystyka, ramka z przydatnymi informacjami, sygnatura Grupy w stopce). Warto zauważyć, że oszuści żądają logowania się za pomocą adresu e-mail, nie loginu użytkownika. Według ekspertów można to łatwo przeoczyć, zwłaszcza gdy człowiek jest zabiegany, a na wiadomość ledwo rzuci okiem.

Jak już wspominaliśmy, ataki na użytkowników Allegro nie są niczym nowym. Dokładnie rok temu ostrzegaliśmy w Dzienniku Internautów przed falą fałszywych e-maili informujących o zablokowaniu konta. Odwiedzenie wskazanej przez oszustów strony skutkowało infekcją systemu Windows. Pół roku wcześniej do użytkowników docierały wiadomości o konieczności „sprzężenia konta Allegro z kontem e-mail” i był to typowy atak phishingowy mający na celu wyłudzenie danych, tak jak w opisanym wyżej przypadku. Niestety zawsze zdarzają się osoby, które dadzą się nabrać.


Źródło: AVG
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930