Uwaga na walentynkowe robaki!

30-01-2008, 22:45

Zbliżające się wielkimi krokami święto zakochanych to jak zwykle okres wzmożonego działania twórców złośliwego oprogramowania. W tym roku szczególnie popularne mogą być robaki Nuwar.OL oraz Valentin.E.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Z informacji firmy Panda Security wynika, że te dwa robaki są najczęściej wykrywanymi obecnie wirusami związanymi z dniem świętego Walentego.

Robak Nuwar.OL działa na zasadach bardzo podobnych do tych, z którymi mieliśmy do czynienia w przypadku fałszywych kartek świątecznych z Onetu oraz wiadomości z serwisu Fotka.pl. Rozsyłany jest pocztą elektroniczną, kryje się najczęściej w e-mailach o tematach "I Love You Soo Much", "Inside My Heart" lub "You... In My Dreams".

W treści wiadomości znajduje się odsyłacz do witryny www, z której pobierany jest złośliwy kod. Witryna ta jest bardzo prosta i wyglądem przypomina romantyczną kartkę z życzeniami zawierającą duże różowe serce.

Valentin.E działa w bardzo podobny sposób. Rozprzestrzenia się w e-mailach opatrzonych tematem "Searching for true Love" lub "True Love", a w załączniku zawiera plik o nazwie friends4u. Jego otwarcie powoduje pobranie kolejnej kopii wirusa.

Robak instaluje się na komputerze jako plik z rozszerzeniem .scr. Jeżeli użytkownik uruchomi ten plik, robak ustawi nowe tło pulpitu, zapisując jednocześnie własne kopie na komputerze. Następnie może rozsyłać z zainfekowanego komputera wiadomości e-mail z własnymi kopiami i zarażać kolejnych użytkowników.

Aby nie dopuścić do zainfekowania swojego komputera należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie należy otwierać plików załączonych do wiadomości z nieznanego źródła oraz nie klikać w żadne odsyłacze umieszczone w treści wiadomości nawet, jeżeli wydaje się, że pochodzą z wiarygodnych źródeł. Zamiast tego można wprowadzić adres ręcznie wpisując go w przeglądarce internetowej.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wiadomości zawierające kartki walentynkowe, romantyczne filmy itp.

Warto również uaktualnić bazę wirusów w zainstalowanym na komputerze oprogramowaniu antywirusowym i regularnie skanować swój komputer. Do podejrzanych linków przydać się może darmowe narzędzie LinkScanner.

Źródło: Panda Security


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag wirusytag Walentynki
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.