Uwaga na szkodliwe aplikacje podszywające się pod Minecrafta

10-06-2021, 12:20

Badacze z firmy Kaspersky zidentyfikowali nowe niebezpieczne aplikacje wycelowane w graczy Minecrafta. Niektóre z nich rozprzestrzeniają oprogramowanie adware lub kradną dane uwierzytelniające dostęp do kont w mediach społecznościowych.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Minecraft, najlepiej sprzedająca się gra wszech czasów, przyciąga uwagę nie tylko graczy, ale również oszustów. W ubiegłym roku wykryto ponad 20 narzędzi reklamowanych w sklepach z aplikacjami, które rzekomo oferowały dodatkowe funkcje do Minecrafta. Chociaż szkodniki te zostały usunięte z oficjalnych sklepów, eksperci z firmy Kaspersky zidentyfikowali nowe niebezpieczne oprogramowania.

Badacze przeanalizowali różne aplikacje, łącznie z tymi, które można pobrać w sklepie Google Play, podszywające się pod pakiety wprowadzające modyfikacje (tzw. mody), czyli stworzone przez użytkowników pakiety z dodatkowymi elementami gry. W rezultacie stwierdzono, że kilka z nich rozprzestrzenia oprogramowanie adware, które bombarduje użytkowników niechcianymi reklamami, zakłócając korzystanie z urządzenia, a inne kradną konta w mediach społecznościowych.

Nie trzeba nawet otwierać tych aplikacji, aby – na polecenie oszusta – wyświetlały reklamy. Co więcej, mogą one ładować dodatkowe moduły, które pozwalają ukryć ikonę, jak również otwierać nieoczekiwanie przeglądarkę, strony aplikacji w Google Play czy odtwarzać filmy na YouTubie, przeszkadzając tym samym w korzystaniu ze smartfona. 

Badacze znaleźli dwa takie szkodliwe mody z podstawową funkcjonalnością. W aktualnej wersji aplikacja wyświetla reklamy pełnoekranowe (także wtedy, kiedy nie jest uruchomiona), jednak nie posiada funkcji ukrywania ikony ani uruchomiania przeglądarki, YouTube’a czy sklepu Google Play. W celu uzyskania dodatkowego zarobku twórcy aplikacji wykorzystują funkcję „zakup w aplikacji”. 

W jednym przypadku w sklepie Google Play dostępna była fałszywa aplikacja sieci reklamowej wykorzystywana do reklamowania na TikToku. Podanie przez użytkownika swoich danych uwierzytelniających do portalu społecznościowego skutkowało kradzieżą jego konta. 

- Niestety usunięcie aplikacji z oficjalnych sklepów nie zawsze oznacza wygraną ze szkodliwym oprogramowaniem. Twórcy wrzucają nowe, zmodyfikowane wersje – pod innymi nazwami i z innych kont. Dlatego zalecamy zainstalowanie rozwiązania bezpieczeństwa, które zapobiegnie pobraniu niebezpiecznych programów – mówi Igor Gołowin, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky. 

Jak się chronić przed szkodliwymi aplikacjami?

Eksperci zalecają graczom: 

  • Nie pobierać modów z podejrzanych stron internetowych ani pirackiego oprogramowania. Cyberprzestępcy doskonale zdają sobie sprawę, jak łatwo ulec ofertom zdobycia czegoś za darmo, i wykorzystują to, ukrywając szkodliwe oprogramowanie w crackach, cheatach oraz modach. 
  • Zainstalować na swoim telefonie skuteczne oprogramowanie antywirusowe.
  • Nie wyłączać antywirusa podczas gry na komputerze.
  • Przeinstalowując przeglądarkę lub zmieniając ustawienia, nie usuniesz szkodliwego oprogramowania. Konieczne jest uprzednie zidentyfikowanie szkodliwej aplikacji wśród zainstalowanego oprogramowania. 
  • Kupować gry w sposób odpowiedzialny. Zanim pobierzesz jakąś grę, sprawdź, jakie ma opinie, oraz konto, z którego jest dystrybuowana. 

Źródło: Kaspersky


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.