Uwaga na komunikaty o łamaniu prawa autorskiego

12-04-2010, 08:28

Jeśli na Twoim komputerze wyświetli się komunikat, mówiący o złamaniu przez Ciebie praw autorskich, nie wpadaj w panikę. Prawdopodobnie jest to próba wyłudzenia pieniędzy.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Kolejny podmiot, żerując na naiwności ludzkiej, chce wyłudzić pieniądze. Działająca w Szwajcarii ICCP Foundation sprawia wrażenie jakby blisko współpracowała z RIAA oraz MPAA w zakresie walki z osobami łamiącymi prawa autorskie poprzez dzielenie się chronionymi plikami w sieci. Na celownik wzięci zostali użytkownicy BitTorrenta.

>> Czytaj także: Uwaga na maile od Facebooka 

Cała sprawa jest jednak tylko próbą wyłudzenia pieniędzy oraz numerów kart kredytowych. Proceder dokładnie opisuje TorrentFreak. Komputery użytkowników BitTorrenta są infekowane złośliwym oprogramowaniem typu malware, po czym na ekranie komputera wyświetla się komunikat mówiący, że osoba z niego korzystająca została przyłapana na posiadaniu plików, którymi nie ma prawa rozporządzać.

Jako dowód przedstawiane są pliki z komputera danego użytkownika, znalezione w wyniku uprzedniego zeskanowania twardego dysku przez aplikację. Okno z komunikatem wyświetla także "pozew", jaki może zostać skierowany do sądu.

Internauta jest ostrzegany przed możliwością spędzenia pięciu lat w więzieniu i karą grzywny w wysokości 250 tysięcy dolarów. Ma także możliwość skierowania sprawy (oczywiście fałszywej) do sądu. Może jednak także pójść na ugodę - wystarczy wpłacić około 400 dolarów, podając swoje dane - imię i nazwisko, a także informacje z karty kredytowej.

Do wszelkiego tego typu żądań należy podejść ze sceptycyzmem i ostrożnością. Możemy być bowiem pewni, że jest to jedynie próba wyłudzenia od nas pieniędzy oraz danych nas dotyczących, które następnie mogą posłużyć do popełnienia dalszych przestępstw.

>> Czytaj także: Szukają osób do rozsyłania złośliwego oprogramowania


Źródło: TorrentFreak


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag RIAAtag prawa autorskietag MPAAtag malwaretag ICCP Foundation
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.