Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Uwaga na fałszywe zaproszenia do Google Wave

04-11-2009, 15:53

Cyberprzestępcy rozpoczęli kolejną nielegalną kampanię, tym razem wykorzystując wizerunek nowej platformy komunikacyjnej Google - ostrzegają producenci oprogramowania antywirusowego. Na potencjalne ataki narażeni są internauci zainteresowani uczestnictwem w przedpremierowych testach Google Wave.

Google Wave - usługa łącząca w sobie cechy serwisu społecznościowego, poczty e-mail i komunikatora - została zaprezentowana w maju na konferencji Google I/O, wywołując spore poruszenie. Pod koniec września firma rozesłała ponad 100 tys. zaproszeń do programu testowego, każdy z testerów mógł dodatkowo zaprosić do zabawy swoich znajomych. Chętnych było jednak więcej niż dostępnych miejsc, co błyskawicznie wykorzystali cyberprzestępcy.

Kiedy limit zaproszeń został wyczerpany, na forach dyskusyjnych i serwisach społecznościowych zaczęły pojawiać się wpisy z linkiem do pliku googlewaveinvitegenerator.exe. Jak informowali autorzy postów, uruchomienie programu miało zagwarantować zaproszenie i udział w testach nowej usługi Google. W rzeczywistości aplikacja nie generuje żadnych zaproszeń, zawiera za to konia trojańskiego o nazwie Backdoor.Tidserv. Przy jego pomocy internetowi przestępcy otrzymują dostęp do danych zapisanych na zainfekowanych komputerach (problem dotyczy użytkowników systemu Windows).

Atak został szczegółowo opisany na eksperckim blogu Symantec Security Response. W ataku na markę Google cyberprzestępcy po raz kolejny wykorzystują metodę podszywania się pod znane firmy i instytucje w celu wyłudzenia danych. Wybrano Google Wave ze względu na popularność towarzyszącą nowej platformie, a także na pozycję samej marki - uważa Maciej Iwanicki, ekspert firmy Symantec.

Wzmożoną działalność internetowych przestępców odnotowali również specjaliści firmy G Data Software. Zalecają oni szczególną ostrożność przy otwieraniu łączy nieznanego pochodzenia, jak również odrzucanie podejrzanie korzystnych ofert. Warto także zaktualizować używane oprogramowanie zabezpieczające.


« Lipiec 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031