Uwaga na fałszywe antywirusy rozprowadzane przez Skype'a (wideo)

28-09-2011, 11:25

Przed zautomatyzowanym atakiem mającym na celu rozpowszechnianie fałszywego oprogramowania antywirusowego ostrzegają użytkowników Skype'a specjaliści z firmy Sophos.

Fałszywy antywirus rozpowszechniany za pomocą Skype'a
fot. Sophos - Fałszywy antywirus rozpowszechniany za pomocą Skype'a
Użytkownicy komunikatora Skype otrzymują niechciane połączenia w postaci generowanych komputerowo wiadomości głosowych. Ich treść brzmi: „Uwaga, to jest automatyczna wiadomość systemu komputerowego. Usługa ochrony twojego komputera jest nieaktywna. Aby włączyć ochronę komputera i naprawić problem, przejdź do [LINK]”. Podawany w wiadomościach link kieruje użytkowników na stronę internetową, która prosi ich o podanie informacji osobistych i zapłatę w celu pobrania oprogramowania do „naprawy” komputera.

– Ponieważ coraz więcej osób zapoznaje się z trikami wykorzystywanymi przez oszustów internetowych i cyberprzestępców, oszuści są zmuszeni do znajdowania coraz to nowszych sztuczek socjotechnicznych. Fałszywy antywirus lub scareware jest tego dobitnym przykładem; wykorzystuje pełnych obaw użytkowników, aby ci odwiedzili podejrzane strony – komentuje Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos, dodając: Osobiście nie zaufałbym żadnemu produktowi, który reklamuje się za pomocą spamu przez Skype'a i prezentuje się w tak podstępny sposób.

Czytaj także: Błąd aplikacji powodem awarii Skype'a

Warto wiedzieć, że niechcianych połączeń na Skypie można uniknąć, dostosowując ustawienia prywatności tak, by tylko osoby z naszej listy kontaktów mogły się z nami kontaktować.

Poniżej zamieszczamy wideo obrazujące atak, nakręcone przez czytelnika bloga Sophos Naked Security:

Czytaj także: Protokół Skype'a rozpracowany?


Źródło: Sophos
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930