Uwaga na Afisz24.eu. Ten serwis zażąda 3600 zł za swoją usługę

02-11-2015, 09:37

Afisz24.eu to kolejny serwis, który namawia przedsiębiorców na rejestrację. Do zawarcia umowy wystarcza rejestracja i potwierdzenie adresu e-mail. Ostrzegamy!!!

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W Polsce wciąż funkcjonują tzw. serwisy pobieraczkowe. Według naszej definicji są to takie strony, które oferują niby darmową usługę i zachęcają do szybkiej rejestracji, ale usługa okazuje się płatna. Bywa że informacja o płatności zawarta jest tylko w regulaminie. Zdarza się też, że usługa faktycznie jest darmowa, ale po okresie np. 2 tygodnie następuje automatyczne przejście na usługę płatną.

Wprowadzono już pewne "antypobieraczkowe" przepisy prawne. Mimo to serwisy pobieraczkowe nadal istnieją. Bez przeszkód funkcjonują serwisy pobieraczkowe skierowane do osób prowadzących działalność gospodarczą. Takie osoby nie mogą skorzystać z ochrony przysługującej konsumentowi.

Uwaga na Afisz24.eu 

Kolejnym serwisem tego typu adresowanym m.in. do przedsiębiorców jest Afisz24.eu. Na pierwszy rzut oka wygląda na po prostu na portal, który umożliwia pracownikom dodanie swojego CV, a pracodawcom udostępnia pomoc w szukaniu pracowników.

Afisz24.eu

Jeśli jesteś pracodawcą i klikniesz na link "Szukaj kandydatów", zobaczysz od razu ekran logowania z zachętą do rejestracji. Na tej stroni nie ma żadnej informacji o tym, że usługa jest płatna. Jeśli przejdziemy do rejestracji, musimy wybrać typ konta - dla pracownika, pracodawcy lub urzędu pracy.

To kosztuje 3600 zł

Jeśli wybierzemy konto dla pracodawcy, przejdziemy do formularza rejestracji. Tam trzeba podać wiele danych, z dokładnym adresem włącznie. Trzeba też zaakceptować regulamin. Nigdzie na stronie rejestracji nie ma informacji o odpłatności za usługę. Jest tylko link do regulaminu.

Z regulaminu wyłowimy kilka istotnych informacji. Po pierwsze...

1. Umowa abonamentowa (...) zostaje zawarta (...) z chwilą rejestracji i potwierdzenia adresu e-mail poprzez kliknięcie linka aktywacyjnego przesyłanego na wskazany przy rejestracji adres e-mail

Nie miejmy zatem wątpliwości. Jeśli się zarejestrujesz i potwierdzisz adres e-mail, nabywasz płatną usługę.

Informacja o cenie znajduje się o wiele niżej, w cenniku. Tam czytamy, że...

6. Miesięczny abonament z tytułu korzystania z „Konta dla Pracodawcy” w ramach Umowy Abonamentowej wynosi 150 zł +VAT (słownie sto pięćdziesiąt złotych) 

150 zł miesięcznie to może nie tragedia, ale ta usługa tak naprawdę kosztuje więcej. W regulaminie znajdziemy bowiem i taki zapis. 

10. Umowa Abonamentowa zawierana jest na okres 24 miesięcy. Umowa Abonamentowa ulega przedłużaniu na kolejne 12 miesięczne okresy zgodnie z warunkami przewidzianymi dla danej Umowy Abonamentowej, o ile Użytkownik nie złoży, nie później niż 30 dni przed upływem okresu na jaki została zawarta Umowa Abonamentowa oświadczenia na piśmie, przesłanego na adres do doręczeń Usługodawcy, podanego na stronie www.afisz24.eu, iż wyraża wolę, by Umowa Abonamentowa wygasła ostatniego dnia okresu na jaki została zawarta.

Umowa za 150 zł miesięcznie na dwa lata ma wartość 3600 zł. Przewidziano karę umowną w takiej wysokości dla osób, które będą zalegać z płatnościami. Kolejny istotny zapis regulaminu poniżej.

5. Usługodawca i Usługobiorca uznają, iż w przypadku powstania zaległości w płatnościach powyżej 60 dni Usługobiorca ma prawo wypowiedzieć niniejszą Umowę Abonamentową i obciążyć Usługobiorcę karą umowną w wysokości 3600 netto (słownie trzy tysiące sześćset złotych) pomniejszonej o wartość wystawionych i zapłaconych Usługodawcy faktur VAT.

Tę samą karę regulamin przewiduje dla tych usługobiorców, którym przyszłoby do głowy zakończyć umowę wcześniej.

Usługi bezpłatne

Należy dodać, że w chwili pisania tego tekstu Afisz24.eu świadczy pewne usługi bezpłatnie. Tak jest z usługą dla urzędów pracy oraz z usługą dla pracowników, choć w tym drugim przypadku regulamin przewiduje możliwość "dodatkowych płatności". 

Oczywiście jeśli serwis jest nastawiony na uzyskiwanie pieniędzy od przedsiębiorców to świadczenie usług bezpłatnych ma sens - ludzie sami wytwarzają treści przyciągające firmy. Pytanie tylko, czy ten serwis naprawdę pomoże w szukaniu pracy? Czy naprawdę warto oddawać mu swoje dane?

Kto za tym stoi?

Firma świadcząca usługę Afisz24.eu przedstawia się w regulaminie jako "Quattrum sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Przemyskiej 43c/11 (adres do doręczeń Miłosza 12a/3, 83-000 Pruszcz Gdański)" . 

W Krajowym Rejestrze Sądowym rzeczywiście jest taka spółka. Jej prezesem jest Łukasz Knigawka. Najwyraźniej ten sam człowiek prowadzi działalność gospodarczą właśnie w Pruszczu Gdańskim (zobacz wpis w CEIDG). Jest to działalność windykacyjna. Nie po raz pierwszy obserwujemy, że serwis tego typu jest otwierany przez osobę z branży windykacyjnej.

Ze strony firmy Quattrum wynika, że z tą firmą związany jest również Paweł Zajączkowski. W spółce Quattrum jest on członkiem zarządu. Kiedyś przedsiębiorca o tym samym nazwisku prowadził Elov.pl, który również sprawiał przedsiębiorcom problemy z powodu mechanizmu zawierania umowy bez wyraźnego informowania o odpłatnośći.

Ostrzegamy

Jak to często bywa przy serwisach pobieraczkowych - wszystko rozbija się o czytanie regulaminu. Teoretycznie wszyscy powinni przeczytać, ale w praktyce wiele osób uwierzy przedsiębiorcy i będzie sądzić, że brak informacji o odpłatności oznacza bezpłatną usługę. Nie dajcie się na to nabrać.

Naszym zdaniem sam przedsiębiorca powinien przy rejestracji wyraźnie informować o cenie usługi. Ponieważ tego nie zrobił, my zrobimy to dla niego, całkiem za darmo. Uważajcie, Afisz24.eu świadczy drogie usługi płatne.

Zawsze chętnie świadczymy taką pomoc tego typu przedsiębiorcom. Skonsultujemy się jeszcze z prawnikami by wskazać możliwe drogi działania tym osobom, które mogły niechcący zawrzeć umowę. Już teraz publikujemy tekst ostrzegawczy, aby jak najwięcej osób mogło uniknąć problemów z niechcianą umową. 

***

Uwaga - tekst był poprawiany. Sprecyzowano informację na temat związku Pana Pawła Zajączkowskiego z firmą Quattrum oraz na temat mechanizmu zawierania umów (do zawarcia umowy potrzebna jest rejestracja oraz weryfikacja e-mail, co zresztą wynikało z przytoczonych wcześniej fragmentów regulaminu).Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.