14 sierpnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podpisał rozporządzenie w sprawie standardu udzielania teleporady. W paragrafie 3 pkt. 5 znalazł się przepis zobowiązujący przychodnie do poinformowania na stronie internetowej lub w trakcie rozmowy z pacjentem, że możliwe jest skorzystanie z wizyty osobistej, gdy teleporada nie wystarczy.
reklama
Przychodnie mają 60 dni na dostosowanie się do przewidzianych w rozporządzeniu przepisów. Są zobowiązane do poinformowania pacjenta, że możliwa jest wizyta osobista, jeśli teleporada okaże się niewystarczająca.
Przepisy nie są jednoznaczne, jeśli chodzi o kwestie dostępności wizyty osobistej. „Z jednej strony mowa o konieczności uwzględnienia prawa pacjenta do zgłoszenia w trakcie teleporady woli osobistego kontaktu z właściwym personelem medycznym, a z drugiej strony jednoznaczne sformułowanie, że to przychodnia ustala czy teleporada jest wystarczająca. To niekorzystne dla pacjenta, bo pozostawia zbyt duże pole manewru lekarza czy pielęgniarki” - uważa Jolanta Budzowska, radca prawny.
Eksperci zauważają również, że przepisy rozporządzenia określają, iż powinien zostać wskazany termin teleporady, natomiast brak jest zapisu, że lekarz powinien skontaktować się z pacjentem w określonej godzinie.
Źródło:
Prawo.pl: Minister uregulował teleporady medyczne, ale mniej korzystnie
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*