Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UPC Polska na bateriach słonecznych

10-06-2010, 15:51

Operator kablowy rozpoczął instalację paneli słonecznych w swoich wybranych biurach. Przyczyni się do do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. UPC planuje też poprawienie efektywności energetycznej urządzeń wchodzących w skład sieci telekomunikacyjnej.

Dotychczas najczęściej słyszeliśmy o tym, że firmy takie, jak Microsoft lub Google, korzystają z baterii słonecznych. Miło wiedzieć, że również podmiot działający w Polsce decyduje się na taki krok.

UPC Polska rozpoczęło wykorzystywanie paneli słonecznych w Szczecinie, Katowicach i Warszawie. W Szczecinie zamontowano panele o mocy 12,2 kWp , w Katowicach o mocy 8,7 kWp, a w Warszawie o mocy 11,2 kWp. Energia z paneli wykorzystywana jest m.in. do wspomagania klimatyzacji oraz zasilania oświetlenia w biurach.

>>> Czytaj: iPhone ładowany słońcem? Czemu nie!

W planach jest również wykorzystanie paneli słonecznych przy zasilaczach sieciowych typu XM2 (służących do zasilania urządzeń w terenie) oraz instalacja turbin wiatrowych. Łączna moc zainstalowanych dotychczas paneli pozwoli UPC na zmniejszenie poziomu emisji CO2 o około 21 ton rocznie. Oszacowanie łącznych oszczędności wynikających z wykorzystania energii odnawialnej będzie możliwe po przeprowadzeniu audytu emisji CO2 za 2010 rok.

UPC realizuje proekologiczny program o nazwie Climate Challenge. Działania w jego ramach rozpoczęły się z końcem 2008 roku. Poprzedził je audyt emisji CO2, który obejmował lata 2007/2008. Jego wyniki pozwoliły na zaplanowanie skutecznych działań, które zmniejszą emisję CO2 produkowanego przez firmę.

Jedną z inicjatyw programu Climate Challenge był Zielony Rok 2009, program edukacji ekologicznej pracowników UPC. Mieli oni możliwość skorzystania z interaktywnego kalkulatora emisji CO2, który umożliwiał obliczenie indywidualnego współczynnika emisji dwutlenku węgla i zadeklarowanie podjęcia działań w kierunku jej ograniczenia. Ekologiczna kampania edukacyjna obejmowała również spotkania z ekspertami, quizy ekologiczne i specjalne wydawnictwa poświęcone ekologii. Działania Zielonego Roku przygotowane i realizowane były we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia.

>>> Czytaj: Google Koza - koszenie i nawożenie w jednym (wideo)