Uniwersalna ładowarka na początku 2011 r.

30-12-2010, 09:02

Pierwsze telefony z uniwersalnymi ładowarkami mogą się pojawić na rynku w pierwszych miesiącach 2011 r. To nieco później niż planowano, ale i tak mamy powód do radości. Niekompatybilne telefony i ładowarki są problemem nie tylko dla użytkowników, ale także dla środowiska naturalnego.

Wczoraj Komisja Europejska poinformowała o zrobieniu kolejnego kroku na drodze do uniwersalnej ładowarki do telefonów. Standardy interoperacyjności konieczne do produkcji telefonów zgodnych z nową ładowarką zostały wydane przez dwa organy normalizacyjne - Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki (CENELEC) oraz Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI).

- Jestem bardzo szczęśliwy z tego, że europejskie organy normalizacyjne wypełniły prośbę opracowania (...) technicznych standardów koniecznych dla wspólnej ładowarki (...). Teraz nadszedł czas, aby przemysł wypełnił swoje zobowiązanie sprzedaży telefonów komórkowych z nowymi ładowarkami - mówił Antonio Tajani, komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości. Więcej informacji o uniwersalnej ładowarce można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

>>> Czytaj: Uniwersalna ładowarka zatwierdzona

Prace nad uniwersalną ładowarką opartą na standardzie micro-USB trwają od niemal dwóch lat. W lutym 2009 r. podczas odbywającego się w Barcelonie Światowego Kongresu Telefonii Komórkowej 17 producentów telefonów i operatorów telekomunikacyjnych porozumiało się w tej sprawie. Cztery miesiące później przedstawiciele producentów telefonów komórkowych przedłożyli Komisji Europejskiej protokół ustaleń, w którym zobowiązali się do wprowadzenia do sprzedaży uniwersalnej ładowarki opartej na mini USB.

W lipcu porozumienie w tej sprawie podpisali tak znaczący producenci, jak Apple, Emblaze Mobile, Huawei Technologies, LGE, Motorola Mobility, NEC, Nokia, Qualcomm, Research In Motion (RIM), Samsung, Sony Ericsson, TCT Mobile (ALCATEL), Texas Instruments oraz Atmel.

Na prowadzenie prac w zakresie uniwersalnej ładowarki naciskała Komisja Europejska. Chodziło nie tylko o uporządkowanie kwestii ważnej dla konsumentów, którzy nie mogą korzystać ze wspólnej ładowarki. Każda zmiana telefonu powoduje zapotrzebowanie na nową ładowarkę. Wiąże się to z niepotrzebnym zanieczyszczaniem środowiska przy produkcji tych urządzeń oraz z większą ilością elektrośmieci.

GSM Association szacuje, że dzięki uniwersalnej ładowarce uda się zmniejszyć produkcję ładowarek o 50 procent, co pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery na poziomie 13,6-21,8 mln ton rocznie.

>>> Czytaj: Kurtka naładuje telefon, odtwarzacz...


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930