Unia wybrała standard telewizji mobilnej

18-03-2008, 08:01

System telewizji mobilnej DVB-H został dodany do unijnego wykazu norm, który stanowi podstawę harmonizacji świadczenia usług telekomunikacyjnych w UE. Jest to kolejny krok w kierunku stworzenia wspólnego rynku telewizji mobilnej w Europie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dodanie DVB-H do unijnego wykazu norm zobowiązuje państwa członkowskie do promowania korzystania z DVB-H. Nie oznacza to, że inne standardy nie mogą być stosowane. Operatorom usług i producentom telefonów jest jednak potrzebna "pewność technologiczna", a jasne opowiedzenie się Komisji Europejskiej za określonym standardem tę pewność daje.

Komisji Europejskiej zależy na tym, aby za jakiś czas wszyscy obywatele UE mogli oglądać telewizję podczas podróży. Do 2011 r. rynek telewizji mobilnej mógłby osiągnąć wartość 20 mld euro, zaś liczba konsumentów na całym świecie mogłaby wynieść 500 mln. Komisarz Viviane Reding ujawniła, że następnym krokiem na drodze do realizacji tego celu będzie stworzenie wytycznych dotyczących systemu autoryzacji oraz promocję systemów zarządzania prawami opartych, tak jak DVB-H, na otwartych standardach.

DVB-H jest najczęściej obecnie stosowanym standardem telewizji mobilnej w UE. W 16 krajach, prowadzone są próby systemu lub następuje jego komercyjne uruchomienie. W Polsce testy rozpoczęto w lutym. Komercyjne usługi DVB-H są już dostępne we Włoszech. System jest wspierany przez największych producentów telefonów (Nokia, Motorola, Philips, Sagem, Sony, Ericsson, Samsung) oraz przez największych europejskich operatorów.

Powszechność nie jest jednak głównym argumentem przemawiającym za DVB-H. Komisji odpowiada przede wszystkim przejrzysty system praw własności intelektualnej oparty na sprawiedliwych, rozsądnych i niedyskryminacyjnych warunkach, umożliwiający niską cenę urządzeń. Europejski regulator zapowiada, że będzie ściśle monitorował postęp w tworzeniu pakietu patentowego dotyczącego DVB-H.


Źródło: Komisja Europejska


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.