Unia chce usprawnić wykorzystanie informacji z sektora publicznego

09-09-2010, 13:59

Informacje takie, jak mapy, dane meteorologiczne, prawne, finansowe oraz informacje o ruchu drogowym, pochodzą często z sektora publicznego i mogą być wykorzystane przez inne podmioty w nowatorskich produktach. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje w sprawie unijnej dyrektywy dotyczącej wtórnego wykorzystania tych informacji. Wykorzystane (nieodpłatnie lub za opłatą) dane publiczne generują na rynku UE obroty rzędu co najmniej 27 mld EUR rocznie.

- Lepsze i częstsze wykorzystanie informacji pochodzących z sektora publicznego może znacząco przyczynić się do powstawania nowych przedsiębiorstw i nowych miejsc pracy (...). Wartość rynku aplikacji dla urządzeń mobilnych, które częściowo oparte są na danych pochodzących z sektora publicznego, może do 2013 r. wzrosnąć do 15 mld EUR. Znaczna część takich danych jest jednak w Europie wykorzystana w stopniu niewystarczającym lub wręcz nie jest wykorzystywana wcale - mówi Neelie Kroes, Wiceprzewodnicząca Komisji odpowiedzialna za agendę cyfrową.

Wszystkie zainteresowane strony zaprasza się do nadsyłania opinii dotyczących kluczowych zagadnień związanych z wtórnym wykorzystaniem informacji z sektora publicznego. Zagadnienia te dotyczą m.in. pobierania opłat za dane i udzielania na nie licencji oraz dostępnego dla użytkowników formatu danych, a także kwestii praktycznych, takich jak konieczność budowania świadomości za pośrednictwem krajowych portali internetowych.

Przegląd dyrektywy w sprawie informacji pochodzących z sektora publicznego należy do najważniejszych punktów Europejskiej agendy cyfrowej.

>>> Czytaj: Agenda Cyfrowa ciekawa, ale bez otwartych standardów

Unijna dyrektywa w sprawie wtórnego wykorzystania informacji pochodzących z sektora publicznego została przyjęta w dniu 17 listopada 2003 r. Dyrektywa pomogła usunąć niektóre przeszkody dla wtórnego wykorzystania tego typu danych, takie jak monopolistyczna pozycja podmiotów sektora publicznego czy też brak przejrzystości na rynku wtórnego wykorzystania danych pochodzących z sektora publicznego.

W 2009 r. Komisja dokonała przeglądu stosowania przepisów dyrektywy. Wynika z niego, że wykorzystanie informacji z sektora publicznego upowszechnia się, a państwa członkowskie i podmioty sektora publicznego podjęły kroki w celu ułatwienia tego procesu. Dyrektywa z 2003 r. przyniosła pozytywne skutki w szeregu dziedzin, np. w geografii i meteorologii. Komisja ostrzegła jednak również, że aby w pełni wykorzystać potencjał informacji pochodzących z sektora publicznego dla gospodarki UE, państwa członkowskie muszą usunąć pozostałe przeszkody dla wtórnego wykorzystania takich informacji.

Do barier zalicza się dyskryminację potencjalnych użytkowników, wygórowane opłaty za wtórne wykorzystanie informacji pochodzących z sektora publicznego oraz skomplikowane rozwiązania w zakresie udzielania licencji. Komisja wskazała także na problemy praktyczne, takie jak brak świadomości tego, jakie informacje pochodzące z sektora publicznego są dostępne.

Komisja doszła do wniosku, że wpływ dyrektywy z 2003 r. w jej obecnej postaci nie jest jeszcze w pełni odczuwalny. W związku z tym postanowiła dokonać kolejnego przeglądu najpóźniej w 2012 r., gdy dostępnych będzie więcej danych na temat oddziaływania, skutków i stosowania unijnych przepisów dotyczących informacji pochodzących z sektora publicznego. Przegląd ten należy do najważniejszych punktów europejskiej agendy cyfrowej. Wykorzystane w nim zostaną wyniki obecnych konsultacji.

Internetowe konsultacje dotyczące dyrektywy w sprawie informacji pochodzących z sektora publicznego są dostępne na stronach KE. Dostępna jest też komisyjna strona internetowa poświęcona kwestii informacji pochodzących z sektora publicznego.

>>> Czytaj: 8,8 mln euro z Unii na open source


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031