UKE: T-Mobile wprowadza klientów w błąd

07-11-2011, 18:05

Operator sieci komórkowej uznał, że to jego sieć 3G jest najbardziej rozbudowana w Polsce. Nie doczytał jednak kilku zdań następujących po tym stwierdzeniu w raporcie UKE. Prezes Urzędu chce sprostowania informacji podawanych przez T-Mobile.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zwraca uwagę na zwrot: Jak wynika z raportu opublikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, sieć T-Mobile ma największy zasięg sieci 3G, który pojawia się na stronie internetowej T-Mobile oraz w ulotkach reklamowych.

Według UKE powyższe stwierdzenie zostało wyjęte z kontekstu Postanowienia z dnia 29 lipca 2011 r., w którym Prezes Urzędu określiła rynek właściwy jako krajowy rynek świadczenia usługi dostępu i rozpoczynania połączeń, ustalając, że na tym rynku nie występuje przedsiębiorca telekomunikacyjny o znaczącej pozycji rynkowej ani przedsiębiorcy telekomunikacyjni zajmujący kolektywną pozycję znaczącą.

Informacja zamieszczona na stronie internetowej sieci T-Mobile jest sprzeczna z całościowymi wynikami analizy tego rynku. W ostatnim zdaniu zawartym na str. 37 Postanowienia zamieszczono stwierdzenie: Najmniejsze pokrycie powierzchni kraju siecią 3G posiada PTK Centertel, największe zaś PTC - zdanie to dotyczy jedynie pokrycia siecią 3G przez trzech analizowanych wcześniej operatorów publicznych ruchomych sieci telefonicznych (PTC, PTK Centertel, Polkomtel). Pominięto zupełnie stwierdzenie zawarte dwa akapity dalej: Spółka P4 również posiada własną sieć 3G, która jest bardziej rozbudowana niż pozostałych MNO.

Czytaj też: Kradną kable, a UKE chce przeciwdziałać tej patologii

Twierdzenie, iż PTC posiada największy w Polsce (63%) wskaźnik pokrycia populacji Polski, nie jest zgodne z prawdą - uważa UKE. Istnieje bowiem spółka, w przypadku której wskaźnik ten jest wyższy. Dane liczbowe przedstawiające wartości i stopień pokrycia infrastrukturą 3G w 2010 r. odnoszące się do 4 operatorów (PTC, PTK Centertel, Polkomtel i P4), jako informacje zastrzeżone przez operatorów, nie zostały podane do publicznej wiadomości.

Decyzje i postanowienia Prezes UKE mają stanowić indywidualne rozstrzygnięcia organu administracyjnego kierowane do konkretnego adresata, a zawarte w nich dane i analizy nie mają charakteru raportu. Według UKE powoływanie się przez operatorów w materiałach informacyjnych i reklamach na dane zawarte w tych aktach w sposób wybiórczy i nierzetelny może szkodzić innym uczestnikom rynku, a także wprowadzać w błąd konsumentów.

Prezes UKE wzywa PTC do sprostowania informacji, która wprowadza w błąd. T-Mobile nie przedstawiło jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Warto przypomnieć, iż w sierpniu tego roku bardzo podobne wezwanie wystosowano w przypadku sieci Play, o czym pisaliśmy w Dzienniku Internautów. Wtedy obie strony szybko doszły do porozumienia.


Źródło: UKE


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.