Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Play Fresh, CenterNet oraz Mobilking to firmy, które przedłużają ważność konta niezależnie od kwoty zasilenia. Różnice w długości tych okresów są jednak ogromne - od 90 do 455 dni.

robot sprzątający

reklama


Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w mniejszym stopniu reguluje rynek usług przedpłaconych w telefonii komórkowej. Dotyczy to przede wszystkim okresu ważności konta użytkownika oraz niewykorzystanych środków na koncie. Dlatego też w zeszłym roku opublikowano stanowisko UKE, w którym wskazano na potrzebę ustalenia nowych zasad na tym rynku celem ochrony interesów klientów.

Urząd chciał przede wszystkim wydłużenia okresu ważności konta po doładowaniu, a także zmiany zasad odnoszących się do niewykorzystanych środków na koncie. Chciano przez to osiągnąć stan, w którym możliwość wykonywania połączeń byłaby niezależna od regularnych doładowań, co dzisiaj jest koniecznością także i po to, by nie stracić niewykorzystanych środków.

Najczęściej jest tak, że im większą kwotą doładujemy konto, tym na dłuższy okres zostaje ono przedłużone. Od tej reguły wyjątki stanowią Play Fresh (455 dni niezależnie od doładowania), CenterNet Dzieciom i wRodzinie (12 miesięcy), Mobilking (93 dni). Dotyczy to tzw. okresów pasywnych, gdy użytkownicy mogą jedynie odbierać połączenia oraz wykonywać połączenia na numery alarmowe.

W przypadku okresów aktywnych, kiedy to klient może wykonywać połączenia w ramach posiadanych środków, czas przedłużenia z jednym wyjątkiem (CenterNet) jest krótszy niż w przypadku pasywnych.

Sonda
Korzystam z oferty
  • na abonament
  • pre-paid
  • mix
  • różnych
wyniki  komentarze

Najkrótszy czas przedłużenia ważności konta oferuje tuBiedronka - zaledwie 90 dni. Warto jednak mieć na uwadze, że sieć ta umożliwia także niskie doładowania - maksymalnie 25 złotych, co miałoby wystarczyć na wykonanie 100 minut połączeń.

Jeśli chodzi o niewykorzystane w okresie aktywnym środki, to najczęstszą praktyką jest ich blokada z możliwością odzyskania po dokonaniu doładowania, jednak przed upływem okresu pasywnego. Ponieważ w przypadku CenterNetu oraz Mobilkinga oba okresy trwają tyle samo (odpowiednio 12 miesięcy oraz 3 miesiące) niewykorzystane środki przepadają.

Dokonana analiza ofert 11 operatorów wskazuje, że niewielu z nich dokonało korzystnych dla klientów zmian. Z własnej woli nie są oni skłonni do proponowania lepszych rozwiązań. Ponieważ jednak UKE nie ma możliwości wpłynięcia na te zapisy regulaminów, jedyne, co może robić, to uświadamiać klientów, co do oferowanych warunków.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE