UE wyda 24,2 mln euro na pilotażowy projekt elektrycznych aut

GazetaPrawna.pl 31-03-2011, 07:45

Chodzi o to, by wypracować w Unii Europejskiej jednolity model infrastruktury, aby ładowanie aut elektrycznych było tak łatwe, jak tankowanie na stacji benzynowej.

Jak poinformowała w środę Komisja Europejska łączny budżet projektu wspierania elektromobilności UE pt. „Green eMotion” to 42 mln euro, z czego 24,2 mln euro dofinansuje budżet UE. Program realizowany jest we współpracy z 42 partnerami: uniwersytetami, urzędami miast, instytutami badawczymi oraz koncernami m.in. motoryzacyjnymi i energetycznymi.

Obecnie transport w 96 procentach opiera się na ropie. Ścieżka obniżania emisji CO2 w transporcie do 2050 r. ma na celu przełamanie tej zależności, przy jednoczesnym wsparciu dla mobilności - powiedział w środę unijny komisarz ds. transportu Siim Kallas. Chodzi o to, by ludzie przesiedli się możliwie szybko i bezboleśnie do samochodów elektrycznych i to chcemy wspierać jako Komisja - wyjaśniła rzeczniczka komisarza Helen Kearns.

Przyjęta w poniedziałek przez KE strategia Transport 2050 zakłada, że w 2050 roku z europejskich miast znikną samochody na konwencjonalne paliwa emitujące CO2.

„Green eMotion” to największy projekt badawczy finansowany z budżetu badań transportowych. Jego celem jest sprawdzenie, jak budować punkty ładowania samochodów elektrycznych i punkty pobierania opłat na tej same zasadzie w całej Europie. Interfejsy punktów ładowania muszą być tak proste w obsłudze, jak w tej chwili dystrybutory na stacjach benzynowych - powiedziała Kearns.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. UE wyda 24,2 mln euro na pilotażowy projekt elektrycznych aut

PAP

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy