UE uzna Androida za narzędzie monopolu? Konkurenci Google tego chcą!

09-04-2013, 12:50

Google narusza prawo monopolowe, wymagając od producentów telefonów z Androidem polecania aplikacji Google - uważają konkurenci Google, którzy podobno poskarżyli się Komisji Europejskiej. Jeśli skarga zostanie wzięta pod uwagę, Komisja może być powolna, ale bezlitosna.

W styczniu tego roku pisaliśmy o postępowaniu Komisji Europejskiej w sprawie Google. Zdaniem unijnego regulatora Google może manipulować wynikami wyszukiwania, by napędzać ruch do swoich usług. Dostawca wyszukiwarki grzecznie współpracuje z Komisją.

Android wzmacnia monopol Google?

To jednak nie koniec. Konkurenci Google szykują kolejną skargę na działania giganta, tym razem dotyczącą Androida. Ich zdaniem Google bezprawnie wymaga od producentów telefonów z Androidem, aby polecali oni usługi Google. Sprawia to, że na rynku smartfonów aplikacje kalifornijskiej firmy mają wyjątkowo mocną pozycję.

Konkurenci Google, którzy skarżą się Komisji na dostawcę wyszukiwarki, zjednoczyli się już dawno temu w ramach inicjatywy FairSearch. W skład tej grupy wchodzą inni giganci IT (Microsoft, Nokia, Oracle), mniejsi dostawcy specyficznych wyszukiwarek (np. Foundem), a także e-handlowcy (m.in. polskie Allegro).W chwili obecnej nie ma żadnej oficjalnej informacji o skardze, ale informacje o jej złożeniu podaje New York Times, który cytuje prawnika reprezentującego FairSearch (zob. NYT, In Europe, New Protest Over Google).

Sprawa jest ciekawa. Z jednej strony Android to darmowy system, który po prostu jest tworzony pod usługi chmurowe Google rozszerzające jego możliwości. Z drugiej strony, jeśli porozumienia z producentami faktycznie zobowiązują ich do polecania konkretnych aplikacji, może to nosić znamiona działań monopolistycznych. Trudno przewidzieć, jak na skargę zareaguje Komisja.

Spory z Brukselą to nie zabawa

Google już teraz ma na głowie Komisję Europejską w związku z zarzutami manipulowania wyszukiwarką. Firma stara się współpracować i nie robić wrażenia, jakby próbowała coś ukryć. Swojego czasu inne podejście do Komisji prezentował Microsoft i skończyło się karami oraz m.in. wprowadzeniem do Windowsa ekranu wyboru przeglądarek, co złamało monopol IE na rynku. Ten monopol to już historia, a jednak niedawno Microsoft dostał kolejne 561 mln euro kary za naruszenie warunków porozumienia z Komisją.

Sonda
Czy Google powinna wymagać od dostawców telefonów polecania usług Google?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Na chwilę obecną nie wiadomo nawet, jak skończy się dla Google trwające postępowanie, dotyczące rzekomego manipulowania wynikami. Podobne postępowanie w USA już się zakończyło i Google wyszła z niego zwycięsko, ale Komisja Europejska kilkakrotnie podkreślała, że wynik postępowania za oceanem nie będzie miał żadnego wpływu na jej działania.

Czytaj także: Google zmieni swoje algorytmy pod naciskiem UE? Bruksela nie odpuści


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930