UE sprawdzi chińskich producentów rozwiązań telekomunikacyjnych

28-05-2012, 18:11

Najwięksi dostawcy rozwiązań dla telekomów z Chin mieli korzystać z nielegalnego wsparcia rządu - informuje "Financial Times". Sprawę dokładnie zbadają w przyszłości organy Unii Europejskiej.

Europejscy regulatorzy rozpoczną dochodzenie antymonopolowe w sprawie firm Huawei oraz ZTE, które miały otrzymywać nielegalne rządowe dotacje, a później sprzedawać swoje urządzenia na terenie Unii Europejskiej poniżej kosztów produkcji - czytamy w Financial Times, cytowanym przez agencję Reuters (zob. China's Huawei, ZTE face EU action on telecom subsidies: FT).

Czytaj także: Ericsson: Upload w sieciach HSPA można przyśpieszyć

Financial Times zauważa, że jeśli Unia Europejska uzna ZTE i Huawei winnymi, koncerny obłożone zostaną najprawdopodobniej karnymi opłatami. Obecnie Huawei jest drugim co do wielkości dostawcą technologii telekomunikacyjnych dla operatorów, natomiast ZTE zajmuje w tym rankingu piąte miejsce.

Azjatyccy producenci rozwiązań, które trafiają do telekomów, obecnie zdecydowanie dominują na rynku. Jednocześnie europejskie spółki mają poważne problemy finansowe. Lokalne firmy, takie jak Ericsson, Alcatel-Lucent czy Siemens-Nokia, odnotowywały w ostatnim czasie spadki.

Ericsson, będący w Europie największą firmą tego typu, poinformował w kwietniu o spadku zysków aż o 56% rok do roku. Inwestorów pozytywnie zaskoczyły za to marże spółki, które wzrosły do 33,3% (z 30,2% w ostatnim kwartale 2011 roku).

Czytaj także: Oficjalny koniec spółki Sony Ericsson


Źródło: FT, Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy