Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UE pełna haseł. Specjaliści popierają tylko te silne

08-02-2019, 11:08

1234, data urodzenia lub imię użytkownika – to najbanalniejsze hasła, które stosujemy do zabezpieczenia danych w sieci. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa apelują, aby przy tworzeniu kont i profili nieco się wysilić i stosować silne hasła, które uniemożliwiają łatwą kradzież danych.

W 2018 roku ponad 80% internautów z Unii Europejskiej w wieku 16-74 lat, logując się do treści online, stosowało zabezpieczenia w postaci loginu oraz hasła. To zdecydowanie dominująca forma w krajach członkowskich. Według raportu Eurostatu innymi stosowanymi metodami są kody przesyłane poprzez sms (44% internautów) oraz jednorazowe PIN kody np. ze zdrapek. Z tej ostatniej formy korzysta w Europie 30% użytkowników internetu.

Bartosz Gadzimski, właściciel firmy hostingowej Zenbox, twierdzi, że każda metoda ochrony jest dobra, jeśli służy zabezpieczeniu naszych danych. Do wymienionych wcześniej ekspert dodaje jeszcze tokeny. Żaden sposób nie zastąpi jednak naszej czujności i profilaktyki. Warto więc unikać dublowania haseł i loginów z różnych portali, kont pocztowych oraz mediów społecznościowych. Nie zapisujmy tych informacji na dyskach komputerowych. Wystarczy zhakować pojedynczy laptop, wykraść dane i cyberprzestępca na tacy dostaje ściągawkę do kradzieży, przed czym przestrzega specjalista.

Badania Eurostatu za 2018 rok wskazują, że logowania poprzez hasła smsowe zyskują coraz więcej zwolenników. Prym w tym zestawieniu wiodą internauci z Czech (75% wszystkich użytkowników sieci w danym kraju), Holandii (72%), Wielkiej Brytanii (61%) i Danii (60%). Europejska średnia to 44%.

Gadzimski zauważa, że Polska w podsumowaniu jest w drugiej połowie europejskiej stawki z wynikiem niecałych 40%. W naszym kraju z logowania smsowego korzystają przede wszystkim klienci banków. Tak zwane podwójne uwierzytelnianie stosują również portale społecznościowe. To dodatkowe zabezpieczenie, które chroni konta w przypadku wycieku hasła internetowego.

Europejskimi maruderami w wykorzystaniu telefonu jako formy ochrony danych w sieci są Bułgarzy i Rumunii (5%) oraz Chorwaci (4%).

Źródło: InPlus Media


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data