UE pełna haseł. Specjaliści popierają tylko te silne

08-02-2019, 11:08

1234, data urodzenia lub imię użytkownika – to najbanalniejsze hasła, które stosujemy do zabezpieczenia danych w sieci. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa apelują, aby przy tworzeniu kont i profili nieco się wysilić i stosować silne hasła, które uniemożliwiają łatwą kradzież danych.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W 2018 roku ponad 80% internautów z Unii Europejskiej w wieku 16-74 lat, logując się do treści online, stosowało zabezpieczenia w postaci loginu oraz hasła. To zdecydowanie dominująca forma w krajach członkowskich. Według raportu Eurostatu innymi stosowanymi metodami są kody przesyłane poprzez sms (44% internautów) oraz jednorazowe PIN kody np. ze zdrapek. Z tej ostatniej formy korzysta w Europie 30% użytkowników internetu.

Bartosz Gadzimski, właściciel firmy hostingowej Zenbox, twierdzi, że każda metoda ochrony jest dobra, jeśli służy zabezpieczeniu naszych danych. Do wymienionych wcześniej ekspert dodaje jeszcze tokeny. Żaden sposób nie zastąpi jednak naszej czujności i profilaktyki. Warto więc unikać dublowania haseł i loginów z różnych portali, kont pocztowych oraz mediów społecznościowych. Nie zapisujmy tych informacji na dyskach komputerowych. Wystarczy zhakować pojedynczy laptop, wykraść dane i cyberprzestępca na tacy dostaje ściągawkę do kradzieży, przed czym przestrzega specjalista.

Badania Eurostatu za 2018 rok wskazują, że logowania poprzez hasła smsowe zyskują coraz więcej zwolenników. Prym w tym zestawieniu wiodą internauci z Czech (75% wszystkich użytkowników sieci w danym kraju), Holandii (72%), Wielkiej Brytanii (61%) i Danii (60%). Europejska średnia to 44%.

Gadzimski zauważa, że Polska w podsumowaniu jest w drugiej połowie europejskiej stawki z wynikiem niecałych 40%. W naszym kraju z logowania smsowego korzystają przede wszystkim klienci banków. Tak zwane podwójne uwierzytelnianie stosują również portale społecznościowe. To dodatkowe zabezpieczenie, które chroni konta w przypadku wycieku hasła internetowego.

Europejskimi maruderami w wykorzystaniu telefonu jako formy ochrony danych w sieci są Bułgarzy i Rumunii (5%) oraz Chorwaci (4%).

Źródło: InPlus MediaSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.