UE: co trzecie łącze szerokopasmowe ma 10 Mbps

25-11-2010, 13:54

Na 100 Europejczyków przypada 25,6 subskrypcji szerokopasmowych usług internetowych. Znacznie wzrósł odsetek tych najszybszych łączy - wynika z danych opublikowanych przez Komisję Europejską. To jednak wciąż mało, bo Komisja Europejska chce, by do 2020 roku każdy obywatel Unii Europejskiej miał dostęp do internetu do 30 Mbps.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Komisja Europejska opublikowała raport na temat dostępu do internetu w krajach UE. Wynika z niego, że w lipcu 2010 r. prawie jedna trzecia (29%) łączy szerokopasmowych miała przepustowość 10 Mbps lub wyższą. Rok wcześniej odsetek ten wynosił tylko 15%. 

Statystyki pokazują też wzrost liczby łączy szerokopasmowych w całej Unii o 8%. W lipcu 2010 funkcjonowało 129 mln takich łączy, czyli o 9 mln więcej niż przed rokiem. Ocenia się, że w UE jest ok. 220 mln gospodarstw domowych, więc wynik wydaje się niezły. Komisja Europejska jest jednak niezadowolona, bo rok wcześniej przyrost liczby łączy wyniósł 11%, więc można mówić o spowolnieniu wzrostu.

>>> Czytaj: Neutralność sieci w UE - Komisja podsumowuje konsultacje

Holandia i Dania pozostają liderami w dziedzinie szerokopasmowego internetu. W tych krajach na 100 obywateli przypada 40 łączy. Aż 9 krajów Unii ma w tym obszarze lepsze wyniki niż USA. Zdaniem KE Grecja i Czechy poczyniły największe postępy w udostępnianiu nowych łączy.

Technologią najczęściej wykorzystywaną w celu uzyskania dostępu szerokopasmowego w Europie pozostaje DSL, która zapewnia 100 milionów łączy, ale jej udział w rynku maleje na rzecz szybszych sieci światłowodowych oraz łączy kablowych. Dostęp do łączy światłowodowych dla odbiorców domowych wzrósł w okresie od lipca 2009 r. do lipca 2010 r. o 40 proc., ale stanowi obecnie nie więcej niż 1,7 proc. ogółu łączy w Europie i oferowany jest, jak dotąd, w niewielu państwach (np. w Szwecji, gdzie 24% łączy szerokopasmowych działa w oparciu o sieci światłowodowe).

Mobilny dostęp do internetu zyskał szczególną popularność w Finlandii (21,5 łączy mobilnych na 100 obywateli), Austrii (16,7), Szwecji (14) oraz Danii (13,4). Penetracja internetu mobilnego w UE wynosi 6% (liczba łączy mobilnych wzrosła o 45% od lipca 2009).

KE zauważa, że rośnie liczba uwolnionych pętli abonenckich. Stanowią one 74,8% linii DSL od alternatywnych operatorów.

W Agendzie Cyfrowej Komisja Europejska postawiła sobie ambitny cel, jakim jest dostęp do internetu szerokopasmowego dla każdego Europejczyka do roku 2013 i superszybki internet dla każdego do roku 2020. Statystyki pokazują, że do osiągnięcia tych celów jest jeszcze długa droga. Jednym ze środków do osiągnięcia celów ma być pakiet środków dla rozwoju szybkiego internetu przyjęty we wrześniu.

>>> Czytaj: Naukowcy są bliżej peleryny-niewidki, jak z Harry'ego Pottera


Źródło: Komisja Europejska


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać






  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.