Uczciwa cena Bitcoin to nawet 1300 dolarów? Amerykanie w to wierzą, władze Chin raczej nie

06-12-2013, 08:47

Bitcoin jest teraz na swoistej huśtawce. Ludowy Bank Chin zabronił instytucjom finansowym korzystania z tej waluty. Bank of America przeciwnie - wydał raport chwalący wirtualną walutę. Cena oczywiście raz spada, raz rośnie.

W ubiegłym tygodniu Dziennik Internautów informował, że cena Bitcoin przekroczyła magiczne tysiąc dolarów. Co ciekawe, w tym samym czasie drożały również inne kryptowaluty. Oczywiście spowodowało to wysyp medialnych doniesień o bitcoinach, a wśród nich ciekawe historyjki, jak ta o człowieku, który wyrzucił dysk warty 7 mln dolarów.

Cena Bitcoin skacze i spada

Czy Bitcoin jest nadal warty ponad tysiąc dolarów? Tak, ale cena nie utrzymywała się na tym poziomie cały czas. W ciągu minionego tygodnia sięgnęła nawet 1240 dolarów, by potem spaść do 840 dolarów i znowu urosnąć. Wykres poniżej, zaczerpnięty z serwisu Bitcoinity.org, pokazuje wahania ceny w ciągu ostatnich 7 dni.  

wykres

Wahania cen mogły mieć częściowo związek z doniesieniami na temat wirtualnej waluty, które - jak zwykle - mogły wzbudzać mieszane uczucia.

Chińskie władze nie wierzą w Bitcoin

Przykładowo Bloomberg poinformował, że Ludowy Bank Chin zabronił instytucjom finansowym i operatorom płatności obsługiwania transakcji Bitcoin. Instytucjom tym nie wolno wyceniać wirtualnej waluty, kupować jej lub sprzedawać czy nawet ubezpieczać związanych z nią produktów.

Bank uznał też, że Bitcoin to nie waluta, a raczej "wirtualny towar", który osoby indywidualne mogą kupować na własne ryzyko. Bloomberg donosi jednak, że wie od własnych źródeł, iż chińscy regulatorzy mogą już pracować nad zasadami dla platform sprzedających i kupujących wirtualne pieniądze (zob. China Bans Financial Companies From Bitcoin Transactions). 

Co ciekawe, zainteresowanie bitcoinami w Chinach uważa się za jeden z ważniejszych czynników wzrostu cen tej waluty, obok takich rzeczy, jak rosnąca liczba aplikacji mobilnych związanych z bitcoinami.

Uczciwa cena to nawet 1300 dolarów?

Nieco lepsze nastroje panują w USA. Analitycy z Bank of America Merrill Lynch wydali 14-stronicowy raport, mówiący o tym, że jako środek wymiany Bitcoin ma obecnie ogromny potencjał wzrostowy. Zdaniem autorów raportu cena Bitcoin wynosząca nawet 1300 dolarów może być uzasadniona, jeśli waluta zdobędzie znaczący udział w e-handlu.

Sonda
Twoim zdaniem Bitcoin to...
  • bańka
  • ogromna szansa
  • nikt nie wie co z tego wyjdzie
wyniki  komentarze

Raport wspomina o licznych zaletach Bitcoin, takich jak niski koszt przeprowadzania transakcji i ograniczone dostawy nowych bitcoinów. Raport wymienia też wady, takie jak choćby duża zmienność ceny. Niemniej w ogólności raport wydaje się przychylny kryptowalucie.

Oprócz raportów i decyzji są jeszcze różne wypowiedzi rozmaitych osób. Wielu wciąż wspomina, jak Ben Bernanke, przewodniczący Fed, pisał do komisji senatu o zaletach wirtualnych walut. Tymczasem były przewodniczący Fed - Alan Greenspan - nazwał Bitcoin po prostu bańką. Jedno i drugie podejście ma swoich fanów.

Czytaj także: Czesne płacone bitcoinami? Tak. Uniwersytet Nikozji wdraża cyfrową walutę


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031